Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Turistide arv kasvas ajaloo suurimaks, kuigi Soome turistide arv kahanes

{{1517900100000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti majutusettevõtetes peatus eelmisel aastal 3,5 miljonit sise- ja välisturisti, mis oli vaatamata Soome turistide arvu vähenemisele seitse protsenti enam kui 2016. aastal. Ühtlasi oli see Eesti ajaloo suurim turistide arv.

Statistikaameti teatel suurenes 2017. aastal nii sise- kui ka välisturistide arv: majutusettevõtete teenuseid kasutas mullu 1,39 miljonit sise- ja 2,15 miljonit välisturisti. 2016. aastaga võrreldes suurenes siseturistide arv üheksa protsenti ja välisturistide arv viis protsenti. Seega, kui juba möödunud aasta oli majandusettevõtete jaoks rekordiline, siis sel aastal sai see rekord ületatud.

Varasema aastaga võrreldes saabus Eestisse rohkem turiste enamikust Euroopa Liidu riikidest. Samuti tuli rohkem turiste Venemaalt ja Aasia riikidest. Soome turiste, keda peatus majutusettevõtetes 42 protsenti välisturistide üldarvust, oli samas neli protsenti vähem kui 2016. aastal.

"Soome turg on miinuses ja see on väga tõsine signaal," tõdes EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso. Ta märkis, et eelmine aasta oli Soome turistide poolest rekordiline, kuna majanduslikult tagasihoidlikel aegadel otsisid nad võimalusi lähipiirkonnas puhkamiseks, niisiis oli Eesti alternatiiv soomlaste kaugreisidele. Nüüd on saanud Soome majandus sisse uue hoo ning kuna ka suvi polnud siinkandis ahvatlev, tegid soomlased rohkem kaugreise. Samas pole Mutso sõnul Soome turistide arv kukkunud väga kaugele: tulemus on siiski parem kui näiteks 2015. aastal.

Vene turistid kompenseerisid soomlaste languse

Soome turistide languse kompenseeris Vene turistide arvu kasv ligi 20 protsenti. Mutso sõnul tuleb kasv sellest, et venelased on tänu majanduskindlusele hakanud üleüldse järjest rohkem reisima. Eestile on Vene turistid eriti olulised, kuna nad külastavad lisaks Tallinnale palju ka teisi Eesti piirkondi.

Tallinnast väljapoole reisivad ka lätlased, kes on oluline sihtrühm Lõuna-Eesti jaoks. Lisaks on Läti turistide jäetud raha hulk aastate jooksul üha kasvanud, tänu millele tasub Mutso sõnul Läti turismi panustada.

Languses oli ka Saksa turistide arv, kelle osas oli samuti 2016. aasta rekordiline. Mutso rõhutas, et eelkõige Tallinnasse reisivate sakslaste jaoks on oluline majutuse soodne hind. Turismiarenduskeskuse direktori sõnul jäi sel aastal osa Saksa turiste tulemata eesistumise tõttu, mis tõstis majutusasutuste hindu. Sakslased käivad üha rohkem Venemaal ning Mutso sõnul pole ka haruldane, et kuna Saksa turismigruppidele ei jagu enda soovitud ajavahemikuks Tallinnas majutuskohti, sõidavad nad ööbimiseks Soome ning tulevad järgmisel päeval tagasi, jättes majutusraha hoopis põhjanaabritele.

Mutso rõhutas Aasia turgude potentsiaali, mis konkureerivad juba Euroopa Liidu turgudega. Järgmise viie aasta jooksul plaanib EAS praeguse Aasia turistide arvu kolmekordistada. Mutso selgitas, et asiaadid reisivad üha rohkem Euroopas ning tihtipeale läbi Helsingi, niisiis on meie piirkonnal Aasiaga otseühendus.

Mida numbrid veel ütlevad?

Majutusettevõtete teenuseid kasutanud välisturistidest 72 protsenti tuli Eestisse puhkama, 21 protsenti oli tööreisil ning ülejäänutel oli Eesti külastamiseks muu põhjus. Eesti elanikest oli puhkusereisil 64 ja tööreisil 23 protsenti.

2017. aasta detsembris pakkus külastajatele teenust 966 majutusettevõtet. Külastajate käsutuses oli 20 000 tuba ja 45 000 voodikohta, millest oli täidetud vastavalt 41 ja 34 protsenti. Ööpäev majutusettevõttes maksis keskmiselt 37 eurot, mis jäi 2016. aasta detsembriga võrreldes samale tasemele.

Toimetaja: Anette Parksepp, Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: