Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suurbritannia süüdistab EL-i ebaviisakuses

Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise minister David Davis.
Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise minister David Davis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti Brexiti minister süüdistas neljapäeval Euroopa Liitu halvas usus seoses kavaga rakendada sanktsioone Londoni vastu, kui see rikub Brexiti-järgse üleminekuperioodi reegleid.

"See, mida me soovime, on üles ehitada jõustamisperiood, mis looks silla tulevikku, kus me hästi koos töötaksime," lausus minister David Davis.

"Ja ma ei arva, et oleks heas usus avaldatud dokument, milles kasutatakse otseselt ebaviisakat keelt ja antakse tegelikult mõista, et nad võivad jõustamisperioodi meelevaldselt lõpetada."

EL avalikustas kolmapäeval plaani Suurbritannia ühisturule juurdepääsu piiramiseks, kui ta rikub Brexiti-järgse üleminekuperioodi reegleid.

Üleminekuleppe mustandis öeldakse ja, et Suurbritannia peab hoiduma sammudest, mis võivad kahjustada EL-i huve 2019. aasta märtsis algaval kaheaastasel perioodil.

Suurbritannia ja EL alustasid sel nädalal kõnelusi üleminekuperioodi üle, mille vältel peab London täitma kõiki EL-i seadusi, kuid tal ei ole otsustusõigust. Vastutasuks tagatakse talle tõrgeteta pääs ühisturule.

EL-i leppemustandis nõutakse, et ühendus peab saama Suurbritanniat karistada olukordades, kus üleminekureeglite rikkumise EL-i kõrgeimasse kohtusse andmine võtaks liiga palju aega.

Karistuseks võib olla tollitariifide või tollikontrolli taastamine, muidu peaks Suurbritannia EL-i siseturu liikmena 2020. aasta detsembrini neist vaba olema.

"Lahkumislepe peab sisaldama mehhanismi, mis lubab liidul peatada teatud soodustused, mis tulenevad Ühendkuningriigi osalusest siseturul, kui leitakse, et asja Euroopa Liidu kohtusse andmine ei tooks õigel ajal vajalikke abinõusid," seisab mustandis.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: