Lasse Lehis maksuameti uuest plaanist: see on piits, präänik oleks tõhusam ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Maksuameti idee ühendada toitlustusettevõtete kassasüsteem otse maksuameti andmebaasiga mõjub ühiskonnas pisut hirmutavalt. Piitsa pakkumise asemel võiks lahendusi nn ümbrikupalga vähendamiseks otsida pigem präänikust, leiab maksumaksjate liidu juht Lasse Lehis.

„Üks asi on see, kui efektiivselt see [uus plaan] töötab. Ehk kui kindel on, et need, kes neid kassasüsteeme praegu „tuunivad“, seda tulevikus edasi ei tee. Teine asi on üldisem, signaal ühiskonnale. See idee mõjub – nii palju kui ma olen lugenud erinevaid arvamusi – natuke hirmutavalt. Maksuamet võib ju selgitada, kuidas nad neid andmeid koguvad, aga inimene võib sellest natuke teisiti aru saada,“ rääkis Lehis Vikerraadio saates „Reporteritund“.

Ta tõi võrdluseks uudise Hiina politsei uutest päikseprillidest, mis on ühendatud isikutuvastamisprogrammiga.

„Tundus ka väga äge, aga uudise lõpus oli lause, et inimõiguslased näevad probleeme – pole päris kindel, keda selle meetme abil hakatakse jälgima.“

Lasse Lehise hinnangul tuleks pigem „vaadata maailmast neid kogemusi, kus püütakse asja mitte piitsa, vaid präänikuga lahendada: ehk et on toitlustusteenustele madalamat käibemaksumäära rakendatud, ka tööjõumaksude osas on võimalik sektoripõhiselt või muul viisil leevendusi teha.“

„Midagi sellist peaks vähemalt kaasas käima, siis annaks [maksuameti idee] ühiskonnale parema signaali,“ tõdes Lehis.

Ta toonis ka, et madalamate käibemaksumääradega seoses on olemas üks Euroopa Liidu direktiiv, millega liikmesriikidele „suisa pealetungivalt soovitati just nimelt tööjõumahukates ja lõpptarbijale suunatud valdkondades [käibemaksu]soodustust rakendada, et ümbrikupalkasid vähendada“.

Üleüldse võiks viimase aja aktsiisitõusudest ja muude kulude kasvust räsitud ettevõtjatel aidata kulusid koomale tõmmata, leiab Lehis.

„Üks võimalus oleks vaadata ka muid kulusid ja regulatsioone, kas või üürikulu. Näiteks Tallinna linn võtab varjatud kujul turistimaksu välikohvikute üürihinna kaudu.“

Ümbrikupalga ja varimajanduse teemalist „Reporteritundi“ on võimalik kuulata, klõpsates artikli pildil.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: