Kaasõpilaste sõnul võis Florida tulistajalt vihapurset oodata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1518705780000 | amCalendar}}
Foto: Broward County Sheriff/Reuters/Scanpix

Marjory Stoneman Douglase keskkooli õpilaste sõnul oli kolmapäeval koolis tulistanud ja 17 inimest tapnud 19-aastane Nikolas Cruz probleemne noormees ning osad inimesed kartsid teda.

Cruziga koos koolis käinud õpilaste sõnul arvasid kõik, et ta võib teha midagi sarnast nagu ta kolmapäeva pärastlõunal tegi, vahendas The Guardian.

Marjory Stoneman Douglase kooli õpilane 17-aastane Dakota Mutchler ütles, et ta oli kunagi Cruzi sõber, kuid sõprus katkes, kui Cruz hakkas aina "veidramaks" muutuma. Mutchleri sõnul tegi Cruz sotsiaalmeediasse postitusi loomade tapmise kohta ning rääkis relvadest ja laskmise harjutamisest.

"Kõik, kes teda koolis teadsid, spekuleerisid tema üle. Kui keegi koolist välja visatakse, siis ei arvata, et ta tagasi tuleb. Kui nad on välja visatud, siis nad on läinud. Kuid muidugi, tema tuli tagasi," rääkis Mutchler. Ta lisas, et lõpetas Cruziga suhtlemise, kui noormees hakkas tema sõpra ähvardama.

Mutchleri sõnul töötas Cruz kooli lähistel kaupluses.

Rünnaku alla sattunud koolis õppiv 17-aastane Victoria Olvera ütles, et alguses oli Cruz väga tore, kuid hiljem muutus. "Nii palju kui mina tean, ta oli nagu tulevane koolitulistaja," lisas Olvera.

Üks anonüümsust palulnud kooliõpilane rääkis CNN-ile, et paljud inimesed rääkisid, et Cruzist saab koolitulistaja.

"Kõik lapsed naljatasid, öeldes, et ta läks koolis segi, kuid tuleb välja, et kõik prognoosisid seda. See on hullumeelne," rääkis ta.

Üks 17-aastane noor ütles kohalikule telekanalile WSVN, et Nikolas Cruz oli probleemne laps.

"Ta tulistas relvadest, sest ma arvan, et see andis talle põnevuse tunde. Ta näitas mulle seda enda telefonist. Ma hoidsin temast enamasti eemale, ma ei tahtnud temaga koos olla," rääkis ta.

"Mind üllatab, et selline asi täna toimub, kuid mind ei üllata, et see oli tema," lisas ta.

Cruzi kasuema Lynda Cruz suri möödunud aasta novembris kopsupõletiku tagajärjel, tema abikaasa Roger suri aastaid tagasi südamerabanduse tõttu. Paar adopteeris Nikolase ja tema bioloogilise venna Zachary, kui nad kolisid Long Islandilt Browardi maakonda.

Pärast ema surma jäid poisid peretuttava hoolde. Kuna ta oli seal rahulolematu, palus Nikolas Cruz luba kolida sõbra pere juurde Browardi loodeosas. Pere oli nõus ning Cruz kolis sinna tänupühade ajal. Pere advokaadi Jim Lewise sõnul teadis perekond, et Cruzil on poolautomaatne tulirelv AR-15, kuid nad käskisid seda hoida lukustatud kapis. Samas oli kapi võti Cruzi käes.

Lewise sõnul on pere murest murtud ning ei osanud Cruzi rünnakut ette näha. Tema sõnul teevad nad võimudega koostööd.

Browardi maakonna politseišerifi Scott Israeli sõnul oli Cruz Parklandis asuvast Marjory Stoneman Douglase keskkoolist distsiplinaarsetel põhjustel välja visatud.

Israel ei teadnud esialgu täpseid väljaviskamise põhjuseid ega ka seda, kas Cruz käis parasjagu mõnes teises koolis.

Israeli sõnul oli Cruzil kooli tulistama minnes kaasas vähemalt üks AR-15 ning mitu salve.

Kokku sai Marjory Stoneman Douglase keskkoolis toimunud tulistamises surma 17 inimest, nende hulgas nii õpilasi kui ka õpetajaid. Cruz on kinni peetud 17 ettekavatsetud mõrva süüdistuse alusel. Pole teada, millal ta kohtusse peab ilmuma.

Cruz pani koolihoonesse sisenedes tööle tuletõrjealarmi selleks, et inimesed klassidest koridoridesse väljuksid ning ta saaks neid tulistada.

Politsei uurib kahtlusaluse internetipostitusi

Politsei uurib tulistamise põhjuste selgitamiseks Nikolas Cruzi internetipostituste ajalugu, vahendas Sky News.

Israeli sõnul on osad postitused, mille politsei on leidnud, väga häirivad.

Veidi pärast kahtlusaluse vahistamist rääkis youtuber Ben Bennight väidetavast kokkupuutest Cruziga enda YouTube'i kontol.

Bennighti sõnul jäeti mitu kuud tagasi konto alt, mis kannab sama nime kui Nikolas Cruzi oma, ühe video alla kommentaar, mis ütles, et ta tahab olla professionaalne koolitulistaja.

Bennight teatas kommentaarist FBI-le, kes teda ka küsitles. Bennighti sõnul sai ta FBI-lt pärast Cruzi vahistamist telefonikõne, kuid agentuur pole seda kinnitanud.

FBI teatas hiljem, et uuris eelmisel aastal YouTube'is tehtud ähvardust, kuid ei suutnud tuvastada selle teinud isikut.

FBI kinnitusel alustati analüüsi selle üle, kuidas vihjet kommentaari kohta käsitleti.

USA president Donald Trump kirjutas Twitteris, et Florida tulistaja vaimsete häirete kohta oli palju märke, nende seas koolist väljaviskamine halva ja ebastabiilse käitumise tõttu.

"Naabrid ja klassikaaslased teadsid, et temaga on suuri probleeme. Sellistest asjadest tuleb alati võimudele teatada," märkis president.

Rohemäe relvaseaduste karmistamise osas muutusi ei usu

ERR-i Washingtoni korrespondent Maria-Ann Rohemäe rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et tal ei ole eriti usku sellesse, et pärast järjekordset massitulistamist USA-s relvaseadusi karmimaks muudetakse.

"Iga kord kui USA-s on massitulistamine, siis relvaseaduste karmistamisest räägitakse, aga tegelikult selleni kunagi ei jõuta. Paar kuud tagasi rääkisin samast teemast, kui Las Vegases oli massitulistamine ja kui kongressis tutvustati eelnõu, millega keelatakse lisaseadmed poolautomaatsetele relvadele, millega oleks võimalik muuta neid automaatseteks relvadeks. Praegu eelnõu kongressis seisab, sellega ei liiguta edasi. Sarnast mustrit oleme näinud ka varem," selgitas Rohemäe.

Ta lisas, et president Donald Trump lubas pärast Florida koolitulistamist teha kõik, et inimesed end USA koolides turvaliselt tunneksid. Rohemäe sõnul ei pruugi see tähendada relvaseaduste karmistamist, vaid näiteks hoopis relvadega turvamehi koolides.

"Eks ole näha, kuid ma tõesti arvan, et me ei näe mingisugust tegevust kongressis. Võib-olla ainult hetkeks, kuid siis see jälle peatub," sõnas ta.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: