Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sutter: börsile läheme siis, kui raha on reaalselt vaja

{{1519729260000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eesti Energia juht Hando Sutter ütles, et kontsern pole maha matnud kava minna tütarettevõttega Enefit Green börsile, kuid kapitali ei kaasta enne, kui on reaalne vajadus.

"Selle IPO-ga on nii, et me kaasame kapitali siis, kui meil on seda kapitali vaja. Ehk kui läheme reaalselt tegema oma uutesse projektidesse sellises mahus investeeringuid, et meil on päriselt raha nendeks investeeringuteks vaja," ütles Sutter teisipäeval ajakirjanike küsimustele vastates.

"Teine väga oluline asi on anda tulevastele aktsionäridele selge sõnum, kuidas seda raha kasutatakse. Tehniline valmisolek [börsile minekuks] on meil päris hea. Suudame seda kiiresti teha. See õige moment sõltub neist kahest asjast," lisas ta.

Kontserni strateegilise tegevuskava kohaselt kasvatab Enefit Green lähiaastatel kontserni taastuvenergia toodangut ka teistes Läänemere äärsetes riikides, kus asuvad Eesti Energia praegused energiamüügi turud.

Suurimaid võimalusi laienemiseks näeme nii tuule- kui ka päikeseenergia vallas, kuid ettevõte kaalub investeerimist ka koostootmise valdkonda. Juba praegu toodab ettevõte Lätis, Valkas, taastuvenergiat biomassist.

Valitsus on koalitsioonileppes kokku leppinud Enefit Greeni vähemusosalus börsile viia. Lõplikku otsust tehtud ei ole, kuid Eesti Energia juhatus on saanud taastuvenergia kasvuplaani elluviimiseks mandaadi kaasata kapitali börsi kaudu.

Kavas uue õlitehase ehitamine

Kuna nafta maailmaturu hind püsib kõrgel tasemel, mis teeb õli tootmise majanduslikult otstarbekaks, jätkab Eesti Energia ettevalmistusi uue põlevkiviõlitehase rajamiseks. Praegu käib tehnoloogia välja töötamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"2019. aasta alguseks peaks olema sellega valmis. Kui nüüd turuhinnad säilivad ja see, mis meil turult vastu vaatab, on jätkuvalt positiivne, siis ilmselt me tuleme siis ettepanekuga välja küll. Ta saab olema parem, kõik kogemus, mis meil on olemas, on kaasa võetud. Aga põhimõte on ikkagi sama - pürolüüs, efektiivne põlevikivi väärindamine, keskkonnasäästlik," selgitas Sutter.

Praegune Enefit Green 280 tehas tootis mullu 45 protsenti rohkem õli kui aasta varem ja peaks juba tänavu saavutama tootmises stabiilse täisvõimsuse.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Toomas Pott

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: