Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meedia: Skripali värbas Tallinnas töötanud Briti luureagent

Sergei Skripal 2006. aastal Moskva kohtus.
Sergei Skripal 2006. aastal Moskva kohtus. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Väljaanne Meduza kirjutab luurealasele raamatule ja varasematele artiklitele viidates, et pühapäeval Salsiburys teadvusetuna leitud Sergei Skripali värbas omal ajal Tallinna Briti saatkonnas töötanud Briti välisluure agent.

Vene sõjaväeluure GRU 66-aastane erupolkovnik Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti pühapäeval Salisbury linnas pargipingilt teadvusetutena. Politsei hinnangul olid nad kokku puutunud mingi tundmatu mürkainega. Rohkem kui kaks päeva hiljem on nad endiselt haiglas kriitilises seisundis ning Briti valitsus on juhtumi tõttu kutsunud kokku olulisemaid ministreid ühendava erakorralise Cobra-komisjoni. Kuigi London pole Venemaad juhtunus veel otseselt süüdistanud on nii Briti poliitikud kui ka meedia pidanud põhjuseks just Vene eriteenistuste kättemaksu ja seda juhtumit on laialdaselt võrreldud ka Putini-kriitikust endise Vene luureametniku Aleksandr Litvinenko mõrvaga 2006. aastal Londonis.

Venemaa mõistis endise sõjaväeluure (GRU) ametniku Sergei Skripali 2006. aastal 13 aastaks vangi. Süüdistuse kohaselt edastas ta Sõjalise Diplomaatiaakadeemia õppejõuna rahalise kasu saamise eesmärgil Suurbritannia välisluurele MI6 temale teatavaks saanud Venemaa sõjaväeluurajate isikuandmeid.

Skripal vabanes tänu 2010. aastal toimunud vangistatud spioonide vahetusele USA ja Venemaa vahel ning sai Suurbritannialt varjupaiga. Kurikuulus külma sõja stiilis spioonidevahetus leidis aset Viini lennuväljal ning Venemaale naasis selle raames ka avalikkuses palju tähelepanu pälvinud Vene naisagent Anna Chapman.

Mehe sugulased on Briti meediale rääkinud, et Skripal ise eeldas pidevalt Vene eriteenistuste kättemaksu ning ka tema perekonda olevat saatnud salapärased asjaolud ja kummalised surmajuhtumid.

Skripali koostöö Briti luurega olevat aga vägagi tähelepanuväärne juhtum, mille juured ulatuvad aastate taha ja sealhulgas ka Eestini, kirjutas kolmapäeval Meduza.

Näiteks Nikolai Luzan, kes nimetab end erupolkovnikuks ja julgeolekuorganite veteraniks, on kirjutanud sellel teemal ka raamatu "Vastuluure kuraditosin".

Kui eeldada, et Luzani kirjeldus juhtumist vastab tõele, siis kõik sai alguse, kui juba nõukogude ajal sõjaväeluures töötanud Skripal oli pikaajalisel missioonil Hispaanias ja Maltal. Reisil kohtus ta hispaanlasega nimega Luis ning koos hakati tegelema veinimpordiga, kusjuures GRU eest seda varjati. Hiljem tutvustas Luis Skripali mehega Antonio Alvarez de Hidalgo, kes oli aga tegelikult Briti välisluure MI6 agent Pablo Miller.

Alguses esitles Hidalgo/Miller end Skripalile ärimehena, kuid peagi jõuti kokkuleppele, et Skripal edastab brittidele informatsiooni oma kolleegide kohta. 1995. aastal toimunud värbamine olevat leidnud aset Tallinnas, kus asuvas Briti saatkonnas Hidalgo/Miller parajasti töötas.

1999. aastal läks SKripal tervislikel põhjustel GRU-st pensionile, kuid peagi hakkas ta välisreisidel taas Milleriga kohtuma. Skripal nõustus brittide kasuks luurama ning sageli käis ta koos naisega puhkamas Türgis Izmiri linnas, kus abikaasa teadmata kohtus ta samal ajal ka turistideks maskeerunud Briti luureametnikega.

2003. aastal võtsid Vene võimud Skripali vahi alla.

Esimesed teated Briti agendi Milleri kohta jõudsid avalikkuse ette juba 2000. aastate alguses, kui mitmed vahele jäänud Vene topeltagendid nimetasid teda oma värbajana. Väidetavalt elab 2015. aastal erru läinud Miller samuti Salisbury linnas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: