Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti valitsus: Skripali juhtum on õõvastav ja hoolimatu kuritegu

Briti siseminister Amber Rudd.
Briti siseminister Amber Rudd. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Siseminister Amber Rudd ütles neljapäeval alamkojas, et närvigaasi kasutamine Briti territooriumil endise Vene luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia vastu oli jultunud ja hoolimatu kuritegu, kuid britid peaksid praegu hoiduma spekulatsioonidest selle üle, kes on selle teo eest vastutav.

"See oli mõrvakatse, mis sooritati kõige õelamal viisil avalikus kohas," nentis Briti siseminister Reutersi teatel.

"Kuid kui me tahame olla selle juurdluse puhul ranged, siis me peame hoiduma spekulatsioonidest ja laskma politseil juhtumi uurimisega jätkata," rõhutas Rudd.

"Me anname jõulise ja asjaoludele sobiva vastuse siis, kui me oleme selle eest vastutaja välja selgitanud," jätkas ta. "Me oleme pühendunud sellele, et selle eest vastutavad isikud kohtu ette tuua, hoolimata sellest, kes nad on või kus nad asuvad."

Peaminister Theresa May kõneisik teatas varem, et juhtumi näol oli tegu õõvastava ja hoolimatu kuriteoga.

Vene sõjaväeluure GRU 66-aastane erupolkovnik Sergei Skripal ja tema 33-aastane tütar Julia leiti pühapäeval Salisbury linnas pargipingilt teadvusetutena. Politsei hinnangul olid nad kokku puutunud mingi tundmatu mürkainega. Nad on endiselt haiglas kriitilises seisundis (meedia andmetel koomas) ning Briti valitsus kutsus teisipäeval juhtumi tõttu kokku olulisemaid ministreid ühendava erakorralise Cobra-komisjoni.

Kuigi London pole Venemaad juhtunus veel otseselt süüdistanud on nii Briti poliitikud kui ka meedia pidanud põhjuseks just Vene eriteenistuste kättemaksu ja seda juhtumit on laialdaselt võrreldud ka Putini-kriitikust endise Vene luureametniku Aleksandr Litvinenko mõrvaga 2006. aastal Londonis.

Venemaa mõistis endise sõjaväeluure (GRU) ametniku Sergei Skripali 2006. aastal 13 aastaks vangi. Süüdistuse kohaselt edastas ta Sõjalise Diplomaatiaakadeemia õppejõuna rahalise kasu saamise eesmärgil Suurbritannia välisluurele MI6 temale teatavaks saanud Venemaa sõjaväeluurajate isikuandmeid.

Skripal vabanes tänu 2010. aastal toimunud vangistatud spioonide vahetusele USA ja Venemaa vahel ning sai Suurbritannialt varjupaiga. Kurikuulus külma sõja stiilis spioonidevahetus leidis aset Viini lennuväljal ning Venemaale naasis selle raames ka avalikkuses palju tähelepanu pälvinud Vene naisagent Anna Chapman.

Mehe sugulased on Briti meediale rääkinud, et Skripal ise eeldas pidevalt Vene eriteenistuste kättemaksu ning ka tema perekonda olevat saatnud salapärased asjaolud ja kummalised surmajuhtumid.

Skripali koostöö Briti luurega olevat aga vägagi tähelepanuväärne juhtum, mille juured ulatuvad aastate taha ja sealhulgas ka Eestini, kirjutas kolmapäeval Meduza.

Briti politsei kinnitas kolmapäeva õhtul, et tundmatu aine, millega endine Vene topeltagent Skripal ja tema tütar Julia pühapäeval Salisburys kokku puutusid, oli närvigaas, ja neid üritati sellega tappa.

Kuigi eksperdid pole närvigaasi kohta täpsemaid detaile avalikustanud, on BBC allikas rääkinud, et tegu on haruldasema mürkgaasiga kui see, mida Süüria valitsusväed on kasutanud või see, mida kasutati 1995. aastal Tpkyo metroos toimunud rünnakus. Samuti polevat tegu VX-gaasiga, mida kasutati eelmisel aastal Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni poolvenna tapmiseks.

BBC hinnangul tähendab asjaolu, et tegu on "väga haruldase" närvigaasiga, et uurijatel on võimalus oma juurdluse raames mitmeid asjaolusid välistada ja seega nö fookust paremini sättida.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: