Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meeleavaldajad nõudsid riigikogult rahvaalgatuse õigust

Foto: Sander Koit / ERR

Sihtasutus Terve Rahvas korraldas esmaspäeval riigikogu ees meeleavalduse rahvaalgatuse õiguse taastamiseks.

Organiseerijad korraldasid meeleavalduse sümboolselt 12. märtsil ehk 1934. aasta riigipöörde aastapäeval, kuna just selle sündmuse mõjul läks kaotsi nii 1920. kui ka 1933. aasta põhiseadustega tagatud rahvaalgatuse õigus, mis andis kodanikele võimaluse algatada seaduseelnõusid ja vajadusel ka rahvahääletusi, nii uute seaduste vastuvõtmiseks kui ka riigikogus vastuvõetud seaduste tühistamiseks.

Sihtasutuse nõukogu esimehe, ajaloolase Jaak Valge sõnul on rahvaalgatuse õiguse taastamine äärmiselt oluline selleks, et rahvas saaks reaalselt toimida kõrgeima riigivõimu kandjana, nagu põhiseaduses sätestatud.

Valge hinnangul pole põhjust karta, et rahvaalgatuse õigus ohustaks esindusdemokraatiat või vähemuste õigusi. "Otsedemokraatia, nii nagu me seda mõistame, ei asenda, vaid täiendab esindusdemokraatiat. Targalt seatud referendumikünnised ei lase sündida juhuslikke, protestimeeleoludest ajendatud otsuseid."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: