May mõistis leiboristide juhi suhtumise Vene küsimusse hukka
Briti konservatiivist peaminister Theresa May mõistis hukka leiboristide juhi Jeremy Corbyni selle eest, et too ei toetanud Venemaale esitatud süüdistusi endise luuraja Sergei Skripali mürgitamises ja kutsus Moskvaga läbirääkimisi pidama.
May sõnutsi võinuks leiboristide juht kasutada võimalust Venemaa selle rolli eest hukka mõista, nagu tegi valitsus ja ka suur osa Corbyni enda parteikaaslastest.
"Jõudsime oma liitlastega ja ka alamkoja liikmetega üksmeelele. Mul on vaid kahju, et see üksmeel ei laiene härra Corbynile," ütles peaminister kolmapäeval alamkojale.
Corbyn kutsus valitsust üles pidama Skripali mürgitamise asjas Moskvaga karme läbirääkimisi.
Ta küsis parlamendi ees Maylt ka, kuidas vastas valitsus Moskva palvele edastada sellele luuraja vastu kasutatud mürgi näidis.
"Meie vastus peab olema läbimõeldud ja proportsionaalne. See peab rajanema selgetel tõenditel," rõhutas Corbyn.
Ta kutsus valitsust Skripali mürgitamise asja uurimisel koostööle Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooniga.
Briti parlamendi istung täismahus (Skripali juhtumit puudutav osa algab ajal tund ja 35 minutit):
Corbynit on varem korduvalt Kremli-meelsuses süüdistatud, kolmapäevane sõnavõtt häiris ka parteikaaslasi
Corbyn on juba aastaid paistnud silma NATO- ja Lääne-vastaste seisukohtadega ning korduvalt teinud Moskva-meelseteks peetud avaldusi ja seda juba külma sõja perioodil. Eriti Kremlit toetavaid seisukohti on teinud ja arvamusartikleid avaldanud ka Corbyni lähedane nõunik ja liitlane Seumas Milne, kes astub sageli üles Venemaa telekanalis RT.
Sellel põhjusel on Corbynil ka oma koduerakonnas suur hulk vastaseid erakonna kunagist peavoolu ja mõõdukamat tiiba esindavate rahvasaadikute seas.
Viimased avaldasid kolmapäeval suures osas toetust peaminister May seisukohtadele ja osa neist oli ilmselgelt häiritud enda erakonna esimehe sõnavõtust, vahendas Guardian.
Hulk leiboristide toetusavaldusi valitsuse seisukohtadele on kirjas ka Guardiani otseblogis.
Juba pärast May esmaspäevast sõnavõttu kritiseerisid paljud Corbyni hoiakut, kes kasutas Briti territooriumil toimunud keemiarelvarünnakut pigem peaministri parteipoliitiliseks ründamiseks, näiteks eelarvet puudutavatel teemadel. Üheks Corbyni kritiseerijaks oli teiste seas ka leiboristist endine välisminister David Miliband.
Väljaanne Spectator nentis omakorda, et esmaspäevane sõnavõtt oli suurepäraseks näiteks, millises välispoliitiliseks olukorras oleks Suurbritannia, kui peaministriks oleks Corbyn.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS/ERR