Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

IMF: Eesti peab oma tootlikkust kasvatama

{{1521440760000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Pank

Eesti majandust mõjutavad negatiivselt madal tootlikkus, sooline palgalõhe ja jäik rändepoliitika, ent majanduskeskkond on hea ning rahapoliitika jätkusuutlik, võttis Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) delegatsiooni juht Cheikh Anta Gueye kokku oma kahenädalase visiidi tulemuse, mida ta Eesti Pangas esitles.

Cheikh Anta Gueye sõnul on Eesti rahapoliitika jätkusuutlik ja majanduskeskkond hea. "Pole paremat aega kui praegu, et soodustada majanduskasvu," ütles Gueye oma kokkuvõttes.

Samas hoiatas ta ka kasvava inflatsiooni eest ning nentis, et töötus väheneb. Eesti peab leidma viise oma tootlikkuse kasvatamiseks. Ka kutseõppele ja elukestvale õppele tuleb rohkem tähelepanu pöörata.

Eestis teeb muret sooline palgalõhe ja jäik rändepoliitika. Jätkama peab viisidega rahapesu tõkestamiseks.

Eesti Panga president Ardo Hansson rõhutas, et viimati oli Eestis majanduskasv nii suur (4,9 protsenti) 2011. aastal pärast kriisist taastumist. Hanssoni sõnul on põhjust rõõmustada, ka ekspordipositsioon ei ole halvenenud. Samas tuletas ta meelde, et osa kiirest kasvust on tsükliline ehk ajutine. Eesti potentsiaalne majanduskasvu tempo on kolm protsenti.

Üle potentsiaali kasvamise tempot näitavad ka inflatsioon ja mõnede sektorite kiire kasv (nt ehitus).

IMF-i prognoosi järgi hakkab majanduskasv aeglustuma - järgmisel aastal prognoosib Rahvusvaheline Valuutafond Eesti majanduskasvuks 3,25 protsenti.

Eesti Pank nõustub IMF-i hinnanguga, et valitsusel tuleks olla investeeringute tegemisel ettevaatlik ja kui praegu ei ole võimalik raha kõrvale panna, ei pruugi selleks paremat aega tullagi.

Riiklike kulutuste tagasitõmbamine on üks väheseid viise, kuidas valitsus saab tsüklilise majanduskasvu hoogu maha võtta.

Pangandussektori finantsseis püsib tugev, suurimaks riskiks on Põhjamaade kinnisvaraturul toimuv.

Rahandusminister Toomas Tõniste tõi esile, et 4,9-protsendisesse majanduskasvu on panustanud peaaegu kõik sektorid. "Minu eesmärk on liikuda tasakaalus eelarve poole," ütles minister.

IMF-i delegatsioon viibis Eestis alates 6. märtsist, et arutada riigi ja erasektori esindajatega Eesti majanduse olukorda ning tehtud ja kavandatavaid majanduspoliitilisi samme. Visiit toimus IMF-i iga-aastase Eesti põhimissiooni raames.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: