Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Cambridge Analytica vilepuhuja: Bannon lasi testida Putini-temaatikat

Christopher Wylie saabumas kohtumisele USA esindajatekoja luurekomitee demokraatidest liikmetega.
Christopher Wylie saabumas kohtumisele USA esindajatekoja luurekomitee demokraatidest liikmetega. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Vastuolulise konsultatsioonifirma Cambridge Analytica endine töötaja Christopher Wylie ütles teisipäeval USA esindajatekoja demokraatidest liikmetele, et president Donald Trumpi kunagine kampaaniajuht ja endine Valge Maja poliitikastrateeg Steve Bannon andis omal ajal ettevõtte töötajatele korralduse testida Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Moskva 2014. aasta ekspansiooniga seotud sõnumitevoogu.

"See oli ainsaks välispoliitika teemaks või välisriigi juhiks, mida testiti ajal, mil ma seal töötasin," vahendas Politico Wylie sõnu, mis on kirjas väljavõttes tema kohtumisest esindajatekoja justiis- ja järelevalvekomitee liikmetega. Samuti briifis Wylie kolmapäeval ka esindajatekoja luurekomiteesse kuuluvaid Demokraatliku Partei liikmeid.

Bannoni juhiste kohaselt tõstatasid Cambridge Analytica töötajad Putini temaatika fookusgruppides ning testisid ka Putini pildi mõju ja esitasid küsimusi teemadel, mis puudutasid Venemaa ekspansiivseid samme Ida-Euroopas.

Wylie lisas, et Bannon soovis Cambridge Analyticat enda sõnul kasutada selleks, et hoida teatavaid ühiskonnagruppe valimiskastidest eemal, sealhulgas tõenäolisi Demokraatliku Partei valijaid.

Samuti märkis, et Trumpi kunagine rahvusliku julgeoleku nõunik, skandaali järel ametist lahkunud erukindral Michael Flynn oli omal ajal ka Cambridge Analytica konsultandiks.

Wylie meenutas, et Bannonit ei huvitanud see, kas Cambridge Analytica poolt edastatav informatsioon vastab tõele, sest tema eesmärgiks oli vaid "kultuurisõja" võitmine. Cambridge Analyticat aga olevat Bannon nimetanud "täisteenust pakkuvaks propagandamasinaks".

Esindajatekoja luurekomitee juhtiv demokraat Adam Schiff kommenteeris, et Wylie ütlused andsid rahvasaadikute poolt läbi viidava Venemaa-juurdluse jaoks olulist lisainformatsiooni.

Wylie tunnistused on varem toonud laiema avalikkuse ette nii Cambridge Analytica kriitikat pälvinud töömeetodid kui ka tekitanud laiema andmeskandaali seoses sotsiaalmeediagigandiga Facebook.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: