Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Wylie: Facebook saab kuulata inimesi pealt nii kodus, tööl kui ka tänaval

Cambridge Analytica endine töötaja Christopher Wylie Briti parlamendis selgitusi jagamas.
Cambridge Analytica endine töötaja Christopher Wylie Briti parlamendis selgitusi jagamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Cambridge Analytica endine töötaja Christopher Wylie, kellest on saanud üks peamisi nn vilepuhujaid järjekordses andmeskandaalis, käis teisipäeval Briti alamkoja digitaalmeedia eest vastutava komitee ees tunnistusi andmas. Muuhulgas rääkis Wylie sellest, kuidas Facebookil olevat ulatuslik võimalus kasutajate järel luurata, ja märkis, et Facebookist kogutud andmete alusel tehtud mõjutustöö mängis olulist rolli Brexiti rahvahääletuse tulemuses.

Briti parlamendi komitee uurib parajasti seda, kuidas juba varem mitmetes räpastes võtetes süüdistatud konsultatsioonifirma Cambridge Analytica võib olla seotud Brexiti-referendumiga, vahendasid PJ Media, Business Insider, Guardian jt. (Täismahus saab umbes neli tundi kestnud kuulamist vaadata SIIN.)

Komitee juht, Konservatiivse Partei rahvasaadik Damian Collins küsis Wylie'lt muuhulgas seda, kas Facebook saab pealt kuulata, mida inimesed räägivad, et neile paremini sobivat reklaami suunata.

"On olnud üsna palju spekulatsioone, et Facebook saab oma nutitelefoni rakenduse kaudu kuulata seda, millest inimesed räägivad ja mille üle arutavad, ja kasutada seda ka reklaami sihtmärke valides. Osa inimesi ütleb, et ei, nad ei usu, et see oleks võimalik. Et lihtsalt Facebooki süsteem olevat lihtsalt nii hea prognoosides, millest sa huvitud, et suudab lihtsalt ära arvata," rääkis Collins ja küsis, mida Wylie sellest teemast arvab.

"Kommenteerides seda, kuidas audiomaterjali kasutada ja töödelda ning kuidas seda kasutada, siis minu arusaam sellest, kuidas ettevõtted seda kasutavad... mitte ainult Facebook, vaid ka teised rakendused, mis helimaterjali jälgivad, siis eelkõige on tegu keskkonna kontekstiga," selgitas Wylie. "Näiteks, kui sul mängib televiisor või oled kohas, kus palju inimesi räägib, või töökohas."

"Seega ei väida ma, et nad kuulaksid konkreetselt seda, mida sa räägid. See ei ole tavapärane keele töötlemine. Seda oleks raske hallata. Kuid mõista keskkonda, kus sa viibid, selleks, et reklaami konteksti väärtust tõsta, siis see on võimalik," lisas ta. "Ehk helimaterjalist on kasu ainuüksi selleks, et mõista, kas sa oled bürookeskkonnas, õues või vaatad televiisorit."

Facebook on juba pikemat aega eitanud väiteid, mille kohaselt ettevõte kasutab nutirakenduse kaudu saadud helimaterjali reklaamiedastuse tõhustamaks sätestamiseks.

Zuckerberg ise ei kavatse Briti parlamendile selgitusi jagada

Briti parlamendi komitee on kutsunud tunnistusi andma ka Facebooki asutaja ja tegevjuhi Mark Zuckerbergi.

Hetkeseisuga on ettevõte, kellelt ootavad andmeskandaali kohta põhjalikke vastuseid ka USA rahvasaadikud, saatmas Suurbritanniasse oma argumente esitama hoopis tehnoloogiajuhi Mike Schroepferi või tootejuhi Chris Coxi.

Pärast Wylie'i tunnistusi kutsus komitee juht Damian Collins Zuckerbergi veel kord üles järele mõtlema, kas poleks ikkagi kohane tulla isiklikult küsimustele vastama. Muuhulgas märkis ta, et vajadusel saab seda korraldada videosilla vahendusel.

Wylie eelkäija suri kahtlastel asjaoludel Keenias

Wylie pidi vastama ka paljudele küsimustele, millega sooviti teada, kas Cambridge Analytica kasutas soovitud valimistulemuste saavutamiseks ka sunnimeetodeid.

Tunnistaja tõi näiteks Nigeeria valimiste projekti, kus ta isiklikult oli saanud ärevaid telefonikõnesid projektiga seotud inimestelt, kes olid saanud tapmisähvardusi ning otsustasid seetõttu koheselt riigist lahkuda.

Samuti märkis Wylie, et natuke aega pärast Cambridge Analyticas tööle asumist oli ta saanud teada, et tema eelkäija sellel ametikohal - Dan Muresan - oli surnud Keenias mürgitamise tahajärjel pärast seda, kui üks poliitiline tehing valesti läks. Wylie rõhutas, et tegu on vaid spekulatsioonide ja kuulujuttudega, kuid ta on kuulnud, et Keenia politseinikele anti altkäemaksu, et nad ei siseneks hotelliruumi, kust Muresanu surnukeha leiti.

"Minu eelkäija leiti surnuna. Üks mu endisi kolleege sai tohutu peavigastuse nii, et tal on osa koljust puudu. Inimesed saavad selles firmas viga," nentis ta ja lisas, et paljud inimesed ei julge oma informatsiooniga välja tulla, sest see on lihtsalt nii ohtlik.

Cambridge Analytica teatas aga kuulamise ajal Twitteris, et Wylie'l oli ettevõttes vaid väga piiratud roll.

Wylie: Brexiti-referendum võideti pettuse abil

Brexitist rääkides avaldas Wylie arvamust, et Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust puudutav referendum võideti sisuliselt pettuse abil.

Täpsemalt on tema sõnul selge, et EL-ist lahkumist toetavatel ja tegelikkuses omavahel seotud organisatsioonidel oli plaan, kuidas kampaaniakulude piirangut ületada.

Muuhulgas selgitas ta ka seda, kuidas organisatsioon Vote Leave, millega olid seotud ka praegused ministrid Boris Johnson ja Michael Gove, liigutas raha Cambridge Analyticaga seotud tehnoloogiafirmale.

"See teeb mind niid vihaseks, sest paljud inimesed toetasid EL-ist lahkumist seetõttu, et nad usuvad Briti seaduste rakendamisse ja Briti suveräänsusse. Ning muuta selle riigi põhiseaduslikku korda pettuse abil on selle riigi põhiseadusliku korra rikkumine," selgitas Wylie, kes on enda sõnul "progessiivne euroskeptik".

Vote Leave on korduvalt eitanud väiteid kampaaniakulude ületamise või kokkumängu kohta. Kui süüdistused nädalavahetusel esimest korda avalikkuse ette jõudsid, teatas kunagine eestvedaja ja praegune välisminister Boris Johnson: "Vote Leave võitis ausalt ja selgelt - ning seaduslikult. Me lahkume Euroopa Liidust aasta jooksul ning saame rahvusvaheliseks."

Wylie samas nentis, et on äärmiselt tähelepanuväärne, et Vote Leave ja kolm ülejäänud Brexiti-meelset organisatsiooni - Be Leave, Veterans for Britain ja Põhja-Iirimaa unionistide partei DUP - kasutasid kõik vähetuntud tehnoloogiafirmat Aggregate IQ (AIQ), et selle abiga veebis valijatele kampaaniat teha.

Tunnistaja rõhutas, et sisuliselt oli AIQ näol tegu Cambridge Analytica Kanada haruga, mis tegutseb sisuliselt alltöövõtjana. Näiteks oli AIQ tegutsenud koostöös Cambridge Analyticaga ka läbikukkunud Nigeeria projektis, millega üritati valimiste ajal laimata kunagist presidenti Muhammadu Buharit. Muuhulgas sisaldas sealne tegevus e-kirjade häkkimist ning desinformatsiooni edastamist, viimase osaks oli näitaks ka islamivastaste ässitusvideod, kus oli näha vägivalda ja inimestel kõri läbi lõikamist.

"Seega, esimene küsimus on: miks?" lausus Wylie. "Miks on äkki nii, et firma, mis pole kunagi teinud midagi peale Cambridge Analytica projektide, millel pole mingit avalikku kohaolekut, saab äkitselt kuidagi peamiseks teenusepakkujaks kõigile nendele väidetavalt iseseisvatele ja erinevatele kampaaniagruppidele?"

"Kui vaadata tõendite hulka, siis minu arust on täiesti põhjendatud jõuda ainult ühele järeldusele: see on koordineerimine, see peab olema ühise eesmärgiga plaan," lisas ta.

Järgnevatele küsimustele vastates rõhutas Wylie, et AIQ rolli ja veebis toimunud mõjutustöö tulemust ei saa alahinnata, sest lõppkokkuvõttes otsustasid referendumi tulemuse vaid 600 000 häält. Seetõttu on tema arvates põhjust küsida, kas see tulemus saavutati tänu pettusele.

"Kui sa jääd olümpiamängudel dopinguga vahele, siis ei ole debatti selle üle, kui palju sa täpsemalt keelatud ainet manustasid. Keegi ei arutle, kas oleksid nagunii ka ilma dopinguta võitnud. Kui sa pettusega vahele jääd, siis sa kaotad oma medali," toonitas Wylie. "See on seaduserikkumine. See on pettus ja on äärmiselt oluline mõista, et see ei olnud mingi kohaliku omavalitsuse valimine või vahevalimine. See on meie riigi põhiseaduse pöördumatu muutmine. Seda ei peaks pettuse abil võitma."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: