Kadrina peaks saama täna uue vallavanema

Kadrina vald
Kadrina vald

Täna õhtul kell 16 koguneva Kadrina vallavolikogu üheks eesmärgiks on valida vallale uus vallavanem. Juhul kui täna peaks valimine luhtuma, siis on volikogul vallavanema leidmiseks aega kuni 9. aprillini, sest vastasel juhul saadetakse praegune koosseis kui tegutsemisvõimetu laiali ja volikokku tulevad asendusliikmed.

KRONOLOOGIA

2018

19.03. Valla kaheksaliikmeline konkursikomisjon esitas volikogule vallavanema kandidaatideks pikaaegse staažiga omavalitsusjuhi, enne haldusreformi Laekvere vallavanemana töötanud, kuid praegu töötu oleva Aarne Laasi ning endise Rakvere abilinnapea ja praeguse ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Urve Palo nõuniku Kairit Pihlaku. Samas on volikogu liikmetel õigus esitada kolmapäeval oma kandidaate.

14.03. Tähtajaks laekuvad konkursile 16 kandidaadi avaldused.

28.02. Vallavolikogu umbusaldab 10 poolt- ja 9 vastuhäälega volikogu kultuuri- ja spordikomisjoni esimeest Mati Tiiterit ja vallavalitsuse liiget Erich Petrovitsi (mõlemad valimisliidust Koduvald). Viimane jätkab siiski abivallavanemana.

19.02. Enne päevakorraeelnõu arutelu palub sõna valimisliidu Terve Vald liige Marko Teiva, kes luges ette umbusaldusavalduse vallavalitsuse liikmele Erich Petrovitsile ja vallavolikogu kultuuri- ja spordikomisjoni esimehele Mati Tiiterile ning esitas selle volikogu esimehele.

Volikogu otsustas välja kuulutada vallavanema valimise konkursi ja moodustas kaheksaliikmelise konkursikomisjoni. Komisjoni esimeheks valiti Madis Viise (VL Terve Vald), liikmeteks Alo Laaniste ja Marko Teiva valimisliidust Terve Vald, Risto Murumägi ja Andres Nukk valimisliidust Puhas Kadrina, Jaanus Reisner valimisliidust Koduvald, Aivar Lankei Keskerakonnast ning Üllar Saaremäe IRList.

9.02. Volikogu tuleb siiski plaanitust varem kokku ning 10 poolt- ja 6 vastuhäälega avaldas volikogu umbusaldust vallavanem Marko Teivale. 17 poolthäälega määrati vallavanema asendajaks kuni uue vallavanema valimiseni vallavalitsuse liige Jaan Stern. Volikogu protokollis fikseeritakse seegi, et Risto Murumägi sõnul on tekkinud uus poliitiline situatsioon ning ta teeb ettepaneku kolmele valimisliidule laiapõhjalise koalitsiooni moodustamiseks.

31.01. Enne volikogu päevakorraeelnõu arutelu palub sõna valimisliidu Puhas Kadrina liige Risto Murumägi, kes loeb ette umbusaldusavalduse vallavanem Marko Teivale ja esitab selle volikogu esimehele. Ajendiks on segadused vallavanema ja tema endise tööandja vahel. Volikogu protokolli järgi peaks järgmine istung toimuma 28. veebruaril.

11.01. Virumaa Teatajas ilmub lugu ja juhtkiri teemal, kuidas Kadrina vallavanemaks valitud Marko Teiva soovis endisest töökohast, Haljala vallast koondamishüvitist põhjusel, et tema majandusspetsialisti ametikohta Haljala ja Vihula ühendvallas ei ole.

2017

19.12. Volikogu istung kulgeb üksmeeles, näiteks maakonna omavalitsusliidu koosolekule esitatakse valla esindajad 17 poolthäälega (keegi vastu ei ole).

22.11. Volikogu kinnitab komisjonide esimehed ja aseesimehed. Tehakse seda üksmeelselt, poolt on 13 kuni 17 liiget, vastu 0 kuni 4 liiget. Alaliste komisjonide koosseisud kinnitatakse 17 poolthäälega (vastu ei ole keegi).

16.11. Virumaa Teatajas ilmub Eva Samolberg-Palmi isikuintervjuu Marko Teivaga. Intervjuus lubab vastvalitud vallavanem järgmiseks neljaks aastaks avatud juhtimist. Katke intervjuust.

E S-P. Saite 11 poolt- ja seitse vastuhäält. See tähendab, et koalitsioonist tuli samuti teie kahjuks hääl.

M T. Jah, see on suur mõistatus.

E S-P. Kas võib arvata, kes see oli?

M T. Fototõestust hääletussedelist me kelleltki nõudnud ei ole, aga sõjakirves ilmselt hõõgub kuskil tuha all.

E S-P. Miks Terve Vald siis ikkagi Puhast Kadrinat kampa ei võtnud? Kas pidasite nendega üldse läbirääkimisi?

M T. Pidasime ikka. Tõesti, kaetud lauda söökide ja jookidega ei olnud, aga kokku me saime ja esimest korda isegi enne valimisi.

Tutvustasime siis üksteisele oma tegevuskava ja seisukohti, aga Puhta Kadrina nõudmised olid meile liiga kõrged. Koduvalla pakkumine oli soodsam.

E S-P. Aga kui te lubasite Koduvalla võimult tõugata, siis seda osa valijatest te ju petsite.

M T. Paratamatult pettub osa valijaist, ükskõik, kellega me oleks koalitsiooni moodustanud. IRL oli ehk kõige neutraalsem valik.

Minu puhul näiteks on inimestel keeruline neutraalseks jääda: ma kas meeldin või ei meeldi. Sama on Jaanuse (Jaanus Reisner – toim.) ja Erichiga (Erich Petrovits – toim.). Ka saunaklubi ja Aivar Lankeiga on nii, et nad kas meeldivad inimestele või ei meeldi.

15.11. Volikogu kinnitab vallavalitsuse liikmete arvu ja valitsuse struktuuri. Valda luuakse abivallavanema koht. Vallavalitsuse liikmeteks kinnitatakse 11 poolthäälega (vastu 5 liiget) Marko Teiva, Erich Petrovits, Karl Lindam, Jaan Stern, Jaanus Reisner.

8.11. Volikogu ainus päevakorrapunkt on vallavanema valimine. Esitatakse kaks kandidaati: Marko Teiva (Terve Vald) ja Aivar Lankei (Keskerakond). Neist Lankei ei anna nõusolekut vallavanema kohale kandideerimiseks. Marko Teiva valitakse vallavanemaks 11 poolthäälega, lisaks saab ta 7 vastuhäält. Virumaa Teataja vahendab: „Vallavanema kandidaadile küsimuste esitamise ajal ütles Aivar Lankei, et ta küsida ei soovi, kuid kommenteerib. "Las poiss proovib. Kui hakkama ei saa, võtame ta maha niikuinii," lausus ta.“

25.10. Uue volikogu koosseisu esimesel istungil valitakse volikogu esimeheks Madis Viise ja aseesimeheks Üllar Saaremäe. Mõlemad saavad 13 poolthäält. Nende vastaskandidaat Raido Parve (Puhas Kadrina) saab mõlemal hääletusel 5 häält.

23.10. Tristvere kohvikus allkirjastatakse koalitsioonileping, mille kohaselt moodustavad koalitsiooni Terve Vald, Koduvald ja IRL, kel kolme peale on volikogus 19st kohast 13. Sotsiaalmeedias algab arutelu, et kas senist võimu (Koduvald) kritiseerinud ja selle pealt valija usalduse ja sellega ka valimised võitnud Terve Vald on end maha müünud.

15.10. Valimistel saadab edu valimisliitu Terve Vald, kes saab volikogu 19st kohast 9. Edukaimana kogub nende liider Marko Teiva 161 häält (temale lisaks sai isikumandaadi 125 häält kogunud Üllar Saaremäe IRList). Valimisliit Puhas Kadrina saab 5 mandaati, valimisliit Koduvald 3 mandaati (teiste seas saavad mandaadi ka senine vallavanem Erich Petrovits (73 häält) ja volikogu esimees Jaanus Reisner (47)) ning IRL ja Keskerakond saavad kumbki 1 mandaadi.

Kronoloogia koostamisel olid lisaks sotsiaalmeediale abiks Kadrina vallavolikogu protokollid ja ajalehe Virumaa Teataja arhiiv.

Toimetaja: Rene Kundla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: