Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Einselni põrm maetakse 2. aprillil USA-s Arlingtoni sõjaväekalmistule

Aleksander Einseln
Aleksander Einseln Autor/allikas: mil.ee

Eesti kaitseväe endise juhataja, eelmisel aastal surnud kindral Aleksander Einselni põrm maetakse aprilli alguses Ameerika Ühendriikidesse riigi tähtsaimale, Arlingtoni sõjaväekalmistule.

USA armee koloneli Aleksander Einselni matusetseremoonia peetakse 2. aprillil kell 15, selgub Arlingtoni kalmistu ametlikult kodulehelt. Tseremoonia peetakse kalmistu peahoones.

Tseremooniast võtab osa kaitseväe juhataja kindral Riho Terras, edastas kaitseväe peastaap.

Matmisele järgneval päeval külastab Einselni hauda ka president Kersti Kaljulaid, kes osaleb 3. aprillil Washingtonis kolme Balti riigi presidentide ja USA riigipea Donald Trumpi kohtumisel.

"Külastame Arlingtoni kalmistut ja kindral Einselni hauda päev hiljem," ütles presidendi kantselei avalike suhete direktor Taavi Linnamäe kolmapäeval BNS-ile, pidades silmas matuse päeva.

Taastatud Eesti Vabariigi kaitseväe esimene juhataja kindral Aleksander Einseln suri 16. märtsil 2017 ning 31. märtsil saadeti ta Tallinnas Jaani kirikust ja kaitseväe kalmistult kaitseväeliste austusavaldustega viimsele teekonnale. Ärasaatmisel osalesid ka president Kaljulaid, kaitseminister ja kaitseväe juhataja.

Einseln sündis 25. oktoobril 1931 Tallinnas. Ta lahkus koos emaga Eestist 1944. aastal Saksamaale ja elas alates 1949. aastast Ameerika Ühendriikides. Aastatel 1950-1985 teenis ta Ühendriikide relvajõududes ning osales Korea ja Vietnami sõjas. USA relvajõududes tõusis ta koloneli auastmesse.

1993. aastal naasis kindral Einseln Eestisse ja teenis kaitseväe juhatajana 1993. aasta maist kuni 1995. aasta detsembrini.

Arlingtoni sõjaväekalmistu asub Ameerika Ühendriikide Virginia osariigis, Washingtoni naabruses. Kalmistu asutati 1864. aastal ning sinna on maetud muu hulgas nii Ameerika Ühendriikide kodusõjas, Teises maailmasõjas kui Korea ja Vietnami sõjas langenud. Arlingtoni kalmistule on sängitatud ka Ameerika Ühendriikide 35. president John F. Kennedy.

Arlingtoni kalmistu USA-s Autor: Christian Kruppa/CARO/SCANPIX

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: