Nestor jätkab riigikogu esimehena, aseesimeesteks said Eesmaa ja Laanet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1521704700000 | amCalendar}}
Foto: Sander Koit/ERR

Riigikogu valis sotsiaaldemokraat Eiki Nestori neljapäeval 54 poolthäälega tagasi riigikogu esimehe kohale. Aseesimeeste valimisel kogus Keskerakonna kandidaat Enn Eesmaa 56 häält, reformierakondlane Kalle Laanet 30.

Nestori vastu esimeheks kandideerinud Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni kandidaat Henn Põlluaas sai 35 häält. Kaheksa valimissedelit tunnistati kehtetuks, kuna nendele ei oldud märgitud kummagi kandidaadi nime.

Vastavalt häälte arvule on Eesmaa riigikogu esimene aseesimees, Laanet teine. Kümme sedelit olid aseesimeeste valimisel kehtetud.

Riigikogu esimehe valimisel hääletas 97 saadikut, aseesimeeste valimisel 96.

"Ei olnud suuri üllatusi mitte kellelgi, koalitsiooni hääled pidasid," ütles Nestor pärast valimistulemuste selgumist antud pressikonverentsil. Enda tulemuse kohta lausus Nestor: "Nii kehv vend ma ka ei ole, et mõned hääled ära läheksid."

Eesmaa lisas, et kokkulepped pidasid, kuigi fraktsioonides ei mõtle alati kõik ühtemoodi. "Oli palju tühja hääletanuid, millest võib lugeda teatud signaali," tõdes Eesmaa.

Laaneti sõnul näitas hääletustulemus, et koalitsioon püsib ja riigikogus on ka opositsioon. Reformierakonna fraktsioonis on täpselt 30 liiget, istungilt puudus vaid Heidy Purga.

On selge, et Põlluaasa 35 hääle sees on lisas seitsmele EKRE fraktsiooni häälele ka suur hulk samuti opositsioonis oleva Reformierakonna hääli. Samas pole teada, kas Laanet sai kõik Reformierakonna hääled või jäi mõnest siiski ilma.

Põlluaas ja EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ütlesid ERR-ile, et neil oli Reformierakonnaga kokkulepe - nemad toetavad Põlluaasa, EKRE Laanetit. "Meie hääled pidasid," kinnitasid Põlluaas ja Helme. Ka Reformierakonna esindajad ütlesid, et hääletasid, nagu lubasid.

Seega näitab arvestus, et vähemalt viis Reformierakonna liiget ei hääletanud Laaneti poolt. ERR-i küsimusele, et kuhu hääled kadusid, vastas Laanet: "Väga keeruline küsimus. Meid oli kohal 29 liiget, kas hinnata, et mingid hääled läksid minema, ei julge arvata."

Laaneti sõnul ei oska ta ka arvata, kas EKRE vedas Reformierakonda alt.

Tõenäoliselt panid nii esimehe kui aseesimeeste valimistel kehtetud sedelid kasti vabaerakondlased, kelle fraktsioonis on kaheksa liiget. Kohal ei olnud Andres Herkel.

Hääletamine oli salajane.

Koalitsioonil on riigikogus 54 ja opositsioonil koos kahe fraktsioonivälise saadikuga 47 kohta.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: