Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Macron: kliimaeesmärgid peavad kajastuma ka EL-i kaubanduslepetes

Macron Brüsselis.
Macron Brüsselis. Autor/allikas: Xinhua/Sipa USA/Scanpix

Pariisi kliimaleppe ja Euroopa Liidu (EL) keskkonnapoliitika eesmärgid peaksid kajastuma ka liidu eelarves ning kaubandussuhetes kolmandate riikidega, ütles Prantsuse president Emmanuel Macron neljapäeval Brüsselis.

"Kaubanduslepped peavad olema viis meie eesmärkide viimiseks ka mujale maailma. Peame nõudma, et ka meie partnerid täidaksid Pariisi kliimaleppe eesmärke. Miks peaksime sõlmima kaubandusleppeid kellegagi, kes ei taha Pariisi lepet täita?" lausus Macron Euroopa Komisjoni jätkusuutliku rahastamise konverentsil peetud kõnes.

Euroopa ei peaks jääma nõrgaks rahvusvaheliste tavade rikkumise ja ühepoolsete kaubandusmeetmete ees, lisas president Macron. Samal ajal peaks Euroopa tema sõnul eksportima mujale maailmasse Euroopa mudelit, mis tugineb õigusel ja reeglitel.

Macron manitses ka, et Euroopa ei tohi laskuda eesmärkide saavutamisel sisetülidesse, kuna ehkki näiteks rahanduskriis pälvib rohkem tähelepanu kui kliimamuutus, on viimase tagajärjed pöördumatud. Ta hoiatas, et praegu on Pariisi leppe eesmärkide täitmisel puudujääke ning nende korvamata jätmise tagajärjed oleks kogu ökosüsteemile ning ka majandusele katastroofilised.

Euroopa Liit on ähvardanud kehtestada tollitariifid mõnedele USA toodetele, kui president Trump ei tee sarnaselt Mehhikole ja Kanadale erandit terase- ja alumiiniumiimpordile EL-ist. Tariifidest on esialgu vabastatud Mehhiko ja Kanada, millega on USA-l käimas Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe (NAFTA) muutmise kõnelused. Trump on otsustanud ka Pariisi kliimaleppest ühena vähestest riikidest lahkuda.

Märtsis tutvustatud Euroopa Komisjoni jätkusuutliku rahastamise tegevuskava näeb ette Euroopa Liidu ülese klassifitseerimisüsteem ehk taksonoomia loomist, millega määratletakse millised meetmed ja investeeringud on jätkusuutlikud ja edendavad Euroopa Liidu ja Pariisi kliimaleppe eesmärke.

Samuti tutvustatakse tegevuskava raames investoritele kohustust edendada keskkonnaalaseid ja sotsiaalseid eesmärke ning nõutakse neilt investeerimisel andmete avalikustamise reeglite pingsamat järgimist. Komisjoni teatel on see vajalik, kuna praegu ei ole selge, kas tehtud investeeringud on tegelikult jätkusuutlikud, kuivõrd seda väidetakse sageli ilma asjakohaste andmete piisava avalikustamiseta.

BNS-i ajakirjaniku visiit Brüselisse toimub Euroopa Komisjoni rahastamise toel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: