Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump vahetas välja oma riikliku julgeoleku nõuniku

USA president Donald Trump vahetas neljapäeval välja oma riikliku julgeoleku nõuniku.

Herbert McMasteri asemel saab uueks julgeolekunõunikuks USA endine suursaadik ÜRO-s John Bolton.

"Mul on heameel teada anda, et alates 4/9/18, @AmbJohnBolton saab minu uueks riikliku julgeoleku nõunikuks," säutsus Trump Twitteris.

"Ma olen väga tänulik kindral H.R. McMasteri teenistusele, ta on teinud suurepärast tööd ja ta jääb alatiseks minu sõbraks," ütles Trump ja lisas, et julgeolekunõuniku ametlik vahetumine leiab aset 9. aprillil.

McMasteri väljavahetamine järgneb teistele kõrgetasemelistele lahkumistele Valgest Majast, mis algasid riikliku julgeoleku nõuniku Michael Flynniga ning hõlmasid ka personalijuhti Reince Priebust, peastrateegi Steve Bannonit, majandusnõunikku Gary Cohni ja välisministrit Rex Tillersoni.

Vaatlejad ennustasid, et McMaster sel aastal oma ametist lahkub, seetõttu ei olnud tema väljavahetamine üllatus. Boltoni nimetamine tema asemele aga šokeeris Washingtonis paljusid.

Bolton oli Iraagi sõja valjuhäälne toetaja ning on pooldanud ka ideed ennetavatest löökidest Põhja-Korea vastu ja sõjast Iraaniga.

Boltoni saamisele uueks riikliku julgeoleku nõunikuks olid ägedalt vastu mitmed Trumpi siseringi liikmed, eriti need sõjaväelased, kellel on tulnud isiklikult sõja brutaalsust kogeda.

Boltonil saab olema keskne roll USA välispoliitika kujundamisel, aidates kaasa Trumpi otsustele kaitse ja julgeoleku vallas.

Erinevalt välis- või kaitseministrist tegutseb riikliku julgeoleku nõunik otseselt presidendi alluvuses ja tema ametisseastumiseks ei ole vaja senati nõusolekut.

Arvati, et McMaster saab Valgest Majast lahkudes nelja tähe kindraliks. Kuid nüüd lahkub ta hoopis relvajõududest ja avalikust teenistusest.

"Pärast 34 aastat teenistust meie riigi eest taotlen ma USA relvajõududest erruminekut sel suvel, pärast mida ma lahkun avalikust teenistusest," ütles ta avalduses. "Kogu mu karjääri jooksul on olnud mu suurimaks privileegiks teenida koos erakordsete sõjaväelaste ja pühendunud tsiviilisikutega."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: