X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Majanduse hea aeg: soomlased lubavad endale restoranides rohkem alkoholi

Autor/allikas: Oliver Haja/Creative Commons

Soomes on hakatud restoranides rohkem alkoholi jooma, samas kui poest ostetud või välismaalt toodud alkoholi hulk väheneb, selgub Soome Tervise ja Heaolu Instituudi andmetest.

Instituudi uurija Thomas Karlssoni sõnul näitab alkoholitarbimine, mis ühiskonnas toimub, vahendasid ERR-i raadiouudised YLE-t. „Veel ühed ja siis arve?” Nii mõtles läinud aastal ilmselt suurem osa restoraniklientidest, sest alkoholi müük restoranides pöördus tõusule. Terviseinstituudi andmetel müüdi restoranides möödunud aastal 1,2 protsenti rohkem alkoholi kui 2016. aastal.

Karlsson peab restoranis alkoholi müügi suurenemist märkimisväärseks, sest üldiselt on joomine Soomes vähenenud. ALKOst ja poodidest müüdi alkoholi 0,7 protsenti vähem, ning välismaalt toodud alkoholi hulk kahanes koguni 19 protsenti.

Üle 15-aastased soomlased jõid läinud aastal 10,3 liitrit puhast alkoholi inimese kohta, 2016 oli see hulk 10, 8 liitrit.

Restoranis alkoholi joomine näitab Karlssoni hinnangul seda, et majandus paraneb. Kui majanduses läheb paremini, on kulutamiseks rohkem raha ja seda on restoranis näha. Languse ajal tavaliselt alkoholi tarbimine väheneb. Soomlaste alkoholitarbimine on jätkuvalt languses alates 2008. aastast. See langes kokku majanduskriisiga.

Lisaks tõsteti alkoholimaksu 2008. ja 2014. aasta vahel viis korda. Maksutõusud koos madala konjunktuuriga seletavadki viimase kümne aasta alkoholitarbimise vähenemist kõige enam.

Kõiki alkohoolseid jooke joodi eelmisel aastal vähem, välja arvatud Long Drink. Viimast müüdi rohkem üle kolme protsendi. Ka veini juuakse pisut rohkem, protsendi võrra. Õlut joodi vähem poolteist protsenti, siidrit kaks protsenti.

Karlsson usub, et restoranides juuakse edaspidigi praegusest rohkem, sest restoranides kohapeal müümise aega pikendati ja alkoholimüügi loa saamist leevendati.

Eesti viinaralli on samuti vaibunud. Üldse on välismaalt toodud alkoholi hulk vähenenud päris kõvasti, ligi 19 protsenti, eriti pärast seda, kui Eesti tõstis alkoholiaktsiisi.

Põhjamaade võrdluses joovad soomlased koos taanlastega alkoholi endiselt kõige rohkem. Vanem kui 15-aastane soomlane tarbib puhast alkoholi aastas 2 liitrit enam kui näiteks rootslane.

Lõplikud ja täpsemad andmed soomlaste alkoholitarbimisest avaldab Tervise ja Heaolu Instituut aprillis.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: