Inimõiguste raport: "tänapäevane orjandus" on Euroopas kasvav trend ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kõige haavatavamad on tööjõukaubandusele migrandid ning põllumajanduses, majutuses ja kalanduses töötavad mehed. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Tööjõukaubandus ja töötajate ärakasutamine kui "tänapäevane orjandus" on Euroopas tõusuteel, leiab Euroopa Nõukogu värske raport. Kõige suuremas riskigrupis on mehed, kes töötavad põllumajanduses, majutusettevõtluses ja kalanduses.

Tööjõukaubanduse tõendatud ohvrite arv on tõusnud kõigis Euroopa riikides, mida Strasbourgis asuv inimõiguste amet on raporti tarvis uurinud kaks korda. Osades riikides, sealhulgas Belgias, Küprosel, Gruusias, Portugalis, Serbias ja Suurbritannias on tööjõukaubandus saanud levinumaks kui seksikaubandus ning tõusnud seega kõige levinumaks inimkaubanduse vormiks.

"Meie monitooring näitab, et üha enam ja enam inimesi kaubitsetakse Euroopas tööle kohutavatel tingimustel, nii riikide sees kui piiriüleselt," ütles Siobhán Mullally, inimkaubandusvastase tegevuse ekspertgrupi president.

"Ohvritele on tihtilugu vastumeelt oma lugudega välja tulla, kuna nad võivad karta riigist väljasaatmist või kriminaalsete kaubitsejate võrgustike kättemaksu. Kaubitsejate kohtu alla andmine ja süüdi mõistmine on samuti väga harv," märkis Mullally.

Enamik inimesi, keda kuritarvitatakse töö tegemisel, on inimkaubanduse ekspertgrupi andmeil meessoost ja töötavad tavaliselt põllumajanduse, majutuse ja kalanduse valdkonnas. Naissoost ohvrid töötavad üldjuhul majapidamis- või hooldusametites ning on sihtmärgiks nii tööjõu- kui seksikaubanduses, vahendab Politico.

Eriti suure ärakasutamise riski all on migrantidest töötajad, näitab raport, mis viitab ühtlasi internetis ja sotsiaalmeedias värbamisele kui kasvavale trendile.

Raport kutsus Euroopa riikide ametiasutusi parandama oma monitooringuid ja andma inimkaubitsejaid kohtu alla. Koostööd soovitatakse teha MTÜ-de ja ettevõtetega ning koguda andmeid ja võtta vastu ammendavad seadused, et probleemist jagu saada.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: