Arvutirike Euroopa lennuliikluse juhtimiskeskuses toob kaasa hilinemisi ({{commentsTotal}})

{{1522761120000 | amCalendar}}
Foto: Nordica

Arvutirike Euroopa lennuliikluse juhtimiskeskuses Eurocontrol tõi kaasa lendude hilinemisi terves Euroopas.

Euroopa lennuliikluse läbilaskevõime oli vähenenud 10 protsendi võrra tingituna laiendatud taktikalise lennuvoogude korraldamise süsteemi (EFTMS) rikkest. Läbivaskevõime langes, sest EFTMS-i rikke tõttu tööle rakendatud tagavarasüsteemid ei võimalda senist läbilaset.

Eurocontrol teatas, et süsteemirikke tõttu võivad teisipäeval hilineda umbes pool kõikidest lendudest Euroopas ehk ligi 15 000 lendu.

"Täna oodati Euroopa võrgus 29 500 lendu. Umbes pooled neist võivad süsteemirikke tõttu hilineda," teatas Eurocontrol.

EFTMS-i rikke põhjus on tuvastatud ja käib töö süsteemi taastamiseks, mis peaks aset leidma teisipäeva õhtul.

Tallinna lennujaama pressiesindaja Priit Koff ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tänu Eesti lennuliiklusteeninduse AS-i heale tööle väljuvad kõik lennud Tallinna lennujaamast graafikujärgselt.

Eurocontroli riket kommenteeris täpsemalt Nordica oma Facebooki lehel.
"Täna, umbes 14.30 paiku tekkis Brüsselis asuva, Euroopa lennuliiklust kontrolliva peaarvuti rike, mis mõjutab üleeuroopalist lennuliiklust sh ka Tallinna oma. Eurocontrol’i peaarvuti võtab vastu piiratud hulgal lennuplaane, mis tähendab, et ka Tallinnast võib väljuda tunnis ca 3-5 lendu. Hetkel on teadmata milliste lendude lennuplaane kinnitatakse ja millistel mitte. Segadus on väga suur ja see võib kesta homme hommikuni," seisis postituses.

Tallinna lennujaam teatas oma kodulehel, et seoses häiretega Euroopa lennujuhtimissüsteemis võib esineda lendude hilinemisi või tühistamisi ka Tallinna lennujaamas. Täpseim ja operatiivseim info kuvatakse Tallinna Lennujaama kodulehel reaalaja lennuinfo all.

Nordica võib seoses rikkega ära jätta Müncheni ja Brüsseli lennud.

"Meil on nimekiri lendudest, mida me plaanime lennata ehk praegu on neli lendu, mis lähevad kindlasti. Kahtluse all on praegu München ja Brüssel," ütles Nordica tulude juhtimise osakonna juhataja Kristel Penu BNS-ile.

Lennuliiklusteenindus: süsteem võidakse mõne tunniga korda saada

Lennuliiklusteeninduse AS-i (EANS) juhi Tanel Rautitsi sõnul on tõenäoline, et lennud hakkavad Euroopa laiendatud taktikalise lennuvoogude korraldamise süsteemi (EFTMS) rikke tõttu hilinema.

"Tõenäoliselt ei pruugi [lennuliikluse läbilaske võime] piisav olla, mingid hilinemised toimuvad. Me suudame Tallinnast välja lasta kolm lendu tunnis, aga kuna see süsteem on üle Euroopa, siis hakkavad sissetulevad lennud hilinema ja siis see kuhjub," ütles Tanel Rautits BNS-ile.

Rautitsi sõnul on tõenäoline, et mõne tunniga saadakse EFTMS korda ning seejärel peaks normaalne õhuliiklus mõningase hilinemisega taastuma.

Lennuliiklusteeninduse AS teatas pressiteates, et praegustel andmetel kuni kell 17:00 väljub kolm lennukit tunnis ja 17:00-22:00 viis lennukit tunnis ja 22:00-01:00 kolm lennukit tunnis

"Suhteliselt harukordne," lisas Rautits kommentaariks EFTMS süsteemi rikke kohta ning märkis, et ei tea, mis on rikke tekke põhjuseks.

EFTMS-i kaudu reguleeritakse lende üle terve Euroopa. Lennujuhtimist süsteemi rike otseselt ei mõjuta ja turvaohte sellest tulenevalt ei esine. Piirang ei mõjuta juba õhus olevaid lennukeid. Eeldatavasti saadakse süsteem toimima täna keskööks. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS, ERRHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: