Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Narva-Jõesuu ja Kohtla-Järve vaidlus Viivikonna lepingute üle võib viia kohtusse

Foto: ERR

Haldusreformi tulemusena läks Kohtla-Järve Viivikonna linnaosa üle Narva-Jõesuu linnale. Kuna tegu oli riigipoolse sundliitmisega, jäi leping omavalitsuste vahel sõlmimata ning tekkinud probleemide lahendamiseks ollakse valmis kohtusse minema.

Vaidlusi tekitavad munitsipaalvalduses olev kinnis- ja vallavara ning halduslepingu üleandmine. Kuna omavahelist lepingut ei ole, siis tõlgendavad omavalitsused seadusi erinevalt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigihalduse minister Jaak Aab ütles, et vaidlus tuleneb sellest, et Viivikonna ja Sirgala asulast koosnevas Viivikonna linnaosas on palju mahajäetud maju, mis tekitavad omavalitsusele lisakulusid. Aabi sõnul oli mõistlik Kohtla-Järve linnaosa valitsuse otsusega Narva-Jõesuule üle anda.

"Kohtla-Järve linn oli väga killustunud, tema territooriumi osasid on praegugi niimoodi, et vahel on mõni teine omavalitsus. Territoriaalse terviklikkuse huvides ja teenuste pakkumise huvides, ka nendele elanikele on parem, kui need territooriumi osad on seotud nagu Narva-Jõesuu linna puhul ka on, kes ühines ju Vaivara vallaga," rääkis Aab.

Narva-Jõesuu linnapea Maksim Iljin ütles, et nad ei ole nõus võtma automaatselt üle Kohtla-Järve ja linnaosa haldava ettevõtte vahel aasta lõpuni kehtivat halduslepingut.

"Me oleme valmis neid teenuseid osutuma, me peame neid osutama, aga me peame teadma, mille eest me maksame. Kohtla-Järve linna seisukoht on, et nad automaatselt annavad meile kätte need arved, mida juriidiline isik neile esitas ja meie maksame niisama. Meile see ei sobi, sest kui rääkida ammu sõlmitud lepingust, siis mõni territoorium, mis on seal nimekirjas toodud, isegi nemad ei oska meile öelda, mis territoorium see üldse on ja mille eest nemad ise praegu juriidilisele isikule maksavad. Selles on hetkel küsimus. Ülejäänud asjad on lahendatavad," selgitas Iljin.

Kohtla-Järve linnasekretäri Anna Generalova sõnul esitasid nad Narva-Jõesuule kompromissettepaneku, et nad on valmis kandma linnaosa haldusega seotud kulud kuni eelmise aasta lõpuni. Juhul kui Narva-Jõesuu nende ettepanekuga ei nõustu, siis ollakse valmis minema oma õiguste kaitseks kohtusse.

"Kui nad ei maksa vabatahtlikult, siis meil ei ole teist võimalust, me kindlasti pöördume kohtusse oma õiguste kaitseks. Sel juhul me ka küsime juba oktoobrist, esitame need arved, kuna arvan, et see on nende territoorium juba valimistulemuste väljakuulutamise päevast," ütles Generalova.

Riigihalduse minister Jaak Aab avaldas lootust, et omavalitsused jõuavad kohtuvälisele kokkuleppele.

"Olen valmis ka ise küsima ja uurima neid põhjuseid ja probleeme. Meie teada rohkem taolisi vaidlusi üleval ei ole. Muudes omavalitsustes on saadud kokkuleppele, vastavad territooriumi osad on liikunud koos varade ja kohustustega," kinnitas Aab.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: