Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus loobus kuue valla puhul sundliitmisest, neli jäi otsuse ootele

{{1497515640000 | amCalendar}}

Valitsus kinnitas kuus haldusreformi erandit, mille järgi jätkavad iseseisvate kohalike omavalitsustena: Loksa linn, Kuusalu vald, Häädemeeste vald, Saarde vald, Kanepi vald, Põlva vald, Narva-Jõesuu linn, Sillamäe linn, Toila vald ja Antsla vald.

Neli varasemat ühinemisettepanekut otsustas valitsus saata piirkondlikesse komisjonidesse täiendava arvamuse saamiseks 28. juuniks.

Täiendavat arvamust soovib valitsus: Keila linna ühendamiseks nelja kohaliku omavalitsuse üksusega; Haljala valla ja Rakvere valla ühinemise kohta; Nõo valla ühinemiseks Elva vallaga ning Luunja ja Tähtvere valdade liitumise kohta Tartu linnaga.

Riigihalduse minister Jaak Aab ütles, et valitsus analüüsis ja kaalus põhjalikult kõiki argumente, mida ühinemisettepaneku saanud omavalitsused esitasid. "Iga omavalitsus on väga eriline ning seetõttu polnud ka otsused kerged,“ lausus ta.

"Loksa linna, Kuusalu valla kogukonnad seisavad väga eraldi, ei tehta eriti koostööd teenuste pakkumise suhtes, inimeste liikumises," lisas Aab.

Aabi sõnul mõjutaski see seda, et võimaliku ühinemise üle, võidakse otsustada peale kohalikke valimisi.

Riigikogu liige ja endine riigihalduse minister Arto Aas (RE) ütles, et Loksa ei täida mitte ühtegi haldusreformi seaduses ettenähtud kriteeriumi. "On toimetulekuprobleemid, elanikke ainult 2700 ja sellisele omavalitsusele erandi kinkimine ilma tugevate argumentideta on tegelikult solvav. Ja ma arvan et see tekitab palju uusi kohtuvaidlusi, palju uusi pingeid teistes omavalitsustes," arvas Aas.

Loksa otsus tekitas juba pretsetendi, sest täna Kiviõli linna ja Sonda vallaga ühendatud Lüganuse vald pöördub kohtusse.

"Kui Loksale tehti erand, kus 2723 elanikku ja meil on pea 3000. Samamoodi on meil erinevad nii linnapiirkonnad kui maapiirkonnad. Nii et ma näen siin siiski võimalust, et selgitada välja, mis olid need argumendid, mida seal arvestati ja meie puhul ei arvestatud. Tegelikult on üsna sarnased juhtumid. Nii et ilmselgelt me kohtusse lähme," rääkis Lüganuse vallavanem Viktor Rauam.

Kohtuasju võib tulla veelgi, sest valitsus küsib uuesti komisjonidelt arvamuse nelja kõige vihasemalt ühinemise vastu võidelnud piirkonna kohta. See puudutab Keila linna ühendamist nelja omavalitsusega, aga ka Haljala ja Rakvere valla, Nõo ja Elva valla ning Luunja ja Tähtvere valdade liitumist Tartu linnaga.

Valitsus loobus:

Loksa linna (2738 elanikku) ühendamisest Kuusalu vallaga;

Vaivara valla ja Narva-Jõesuu linna (4772 elanikku) ühendamisest Sillamäe linnaga (kuid Kohtla-Järve Viivikonna linnaosa antakse siiski üle);

Kohtla valla, Kohtla-Nõmme valla ja Toila valla ühendamisest Illuka valla ning Alajõe valla, Iisaku valla, Mäetaguse valla ja Tudulinna vallaga;

Häädemeeste valla ja Tahkuranna valla (kokku 4982 elanikku) ühendamisest Saarde valla ja Surju vallaga (4873 elanikku);

Kanepi valla, Kõlleste valla ja Valgjärve valla (4962 elanikku) ühendamisest Ahja valla, Laheda valla, Mooste valla, Põlva valla ja Vastse-Kuuste vallaga;

Antsla valla ja Urvaste valla (4649 elanikku) ühendamisest Orava valla ja Vastseliina valla ning Lasva valla, Sõmerpalu valla ja Võru vallaga.

Nelja ettepaneku puhul küsitakse uuesti arvamust:

Keila linna, Keila valla, Padise valla, Paldiski linna ja Vasalemma valla ühendamine;

Haljala valla ja Vihula valla ühendamine Rakvere valla ja Sõmeru vallaga;

Luunja ja Tähtvere valla liitumine Tartu linnaga;

Nõo valla ühendamine Elva linna, Konguta valla, Palupera valla, Puhja valla, Rannu valla ja Rõngu vallaga.

Tosin ettepanekut viiakse lõpuni:

Emmaste valla ja Pühalepa valla ühendamine Hiiu valla ja Käina vallaga – uus vald kannab nime Hiiumaa vald.

Lüganuse valla ühendamine Kiviõli linna ja Sonda vallaga – Lüganuse vald.

Illuka valla ühendamine Alajõe valla, Iisaku valla, Mäetaguse valla ja Tudulinna vallaga – Alutaguse vald.

Koeru valla ühendamine Albu valla, Ambla valla, Imavere valla, Järva-Jaani valla, Kareda valla ja Koigi vallaga – Järva vald.

Rakke valla liitumine ja Väike-Maarja vallaga – Väike-Maarja vald.

Tõstamaa valla ühendamine Audru valla, Paikuse valla ja Pärnu linnaga – Pärnu linn.

Juuru valla ühendamine Kaiu valla, Raikküla valla ja Rapla vallaga – Rapla vald.

Tabivere valla ühendamine Laeva valla, Piirissaare valla ja Tartu vallaga – Tartu vald.

Kallaste linna ja Pala valla ühendamine Alatskivi valla, Peipsiääre valla ja Vara vallaga – Peipsiääre vald.

Kambja valla ühendamine Ülenurme vallaga – Kambja vald.

Meremäe valla, Mikitamäe valla ja Värska valla ühendamine ning Misso valla Luhamaa nulga üleandmine ühineva omavalitsuse koosseisu – Setomaa vald.

Orava valla ja Vastseliina valla ühendamine Lasva valla, Sõmerpalu valla ja Võru vallaga – Võru vald.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: