Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pimedate ühingu maja Tallinnas Tondil rahapuuduse tõttu aina laguneb

Pimedate maja Tallinnas Tondil Pärnu maantee serval mõjub ümberringi asuvate uusehitiste vahel tõelise Tuhkatriinuna ja lagunemine on muutunud juba ohtlikuks.

Hoonel puudub korralik drenaaži- ja kanalisatsioonisüsteem ning elektrikilp teeks au muuseumile mitte igapäevaselt puudega inimesi teenindavale asutusele.

Jõudumööda on ligi 500-liikmeline Põhja-Eesti Pimedate ühing oma maja kõpitsenud. 2011. aasta ETV saade "Jõulutunnel" kogus pimedatele üle 200 000 euro ja sellega tehti majale rekonstrueerimisprojekt. See kinnitab, et esmalt vajab korda tegemist katus ja siis on järg tehnosüsteemide käes. Päästeameti ettekirjutuste täitmiseks on ühingul aega 2021. aastani, kuid kõikideks töödeks ühingul raha ei ole.

"Meil on majas rentnikud, kes siis aitavad meil selle maja jooksvaid kulusid katta, aga sealt ei jää kahjuks raha üle investeeringuteks, sest sellistes tingimustes me ei saa väga suurt rendiraha küsida ja meie enda ühngu tegevusi, need toimivad meil projektide toel," ütles Põhja-Eesti Pimedate Ühingu tegevjuht Helen Künnap.

Pimedad ja vaegnägijad saavad oma majas teha sporti, muusikat ja käsitööd ning rehabilitatsiooniteenuseid. Ühtlasi tegutseb siin pimemassööride ühingu massaažikabinet. Ühing on veendunud, et maja väärib säilitamist oma esialgses funktsioonis, mitte aga müümist ja mujale uue pimedate maja ehitamist.

"Nägemispuudega inimeste jaoks on kõige olulisem asukoht, et see väga mugav ühistranspordiga ligipääsetav ja teiseks ka kõik need traditsioonid, meil on mitmed 70-aastased ühingu liikmed, kes on siin majas käinud algusest peale. Vanasti nad siin töötasid, nüüd käivad siin hobidega tegelemas, nad ei tuleks ilmselt kuskile mujale, linna äärde näiteks," ütles Künnap.

Ühing loodab kogumiskampaaniaga esialgu koguda 480 000 eurot. Kui unistused täituvad, siis on pimedate majas spordisaalid kõikidele puuetega inimestele, sest majas on invalift, ühingu enda ruumid, rendipinnad ning neljandal korrusel tegutseks hostel.

"See maja on ühtpidi meile murelaps, millega peab kogu aeg tegelema, aga teistpidi on ta meie kindlus, sest me saame oma teenuseid edasi arendada, siin neid pakkuda ja kui me lõpuks saame selleks sotsiaalseks ettevõtteks, siis me saame ise toetada nägemispuudega inimesi selle maja ja tegevuse baasil," tõdes Põhja-Eesti Pimedate Ühingu esimees Janne Jerva.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: