Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigieelarve strateegia arutelu eel: ei maksu- ja aktsiisitõusudele

Valitsuse istung.
Valitsuse istung. Autor/allikas: valitsus.ee

Valitsuserakondadest lubab IRL riigieelarve strateegia arutelul keskenduda majanduskeskkonnale, öeldes "ei" uutele maksudele ja "jah" aktsiisipoliitika ümbervaatamisele.

Neljapäeval hakkab valitsus Lääne-Virumaal Sagadis arutama riigieelarve strateegiat. Eelarvestrateegiat uuendatakse igal kevadel, kus vajadusel täpsustatakse kolme eelseisva aasta kavasid ning täiendatakse vähemalt ühe aasta võrra.

Prioriteetide paikapanek sõltub paljuski sellest, missugust majanduskasvu lubatakse Eestile tulevaks aastaks.

Rahandusministeeriumi eelmise aasta kevadprognoos nägi tänavuseks majanduskasvuks Eestile 3,1 protsenti.

Analüütikute hinnangul võib midagi taolist oodata ka tulevaks aastaks, ehkki täpsemalt selgub kõik nädala pärast esmaspäeval, mil rahandusministeerium oma prognoosi teatavaks teeb.

Peaministripartei Keskerakond on välja käinud võimaliku erakorralise pensionitõusu. Erakonna aseesimees Kadri Simson ütles, et pensionitõus arutamisele ei tule, sest see pole koalitsioonis kokku lepitud. Oma erakonna prioriteetidest nimetas Simson kohaliku omavalitsuste tulubaasi.

"Soovime, et kohalikud omavalitsused saaksid kindlustunde nii oma elanike tulumaksuosa kasvu osas ja et maapiirkondadele jääks ka tasandusfond. Lisaks on meile tähtis see, et õpetajate palk kasvaks," lausus Simson ERR-i raadiouudistele.

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Helir Valdor Seeder ütles, et erakonna jaoks on järgmisel neljal aastal üks põhiküsimus see, kuidas eurotoetuste sõltuvusest välja tulla. Teisena nimetas ta majanduskeskkonda, mis tähendab kahte olulist asja.

"Tuleb lõplikult loobuda uute maksude kehtestamisest, mille üle eelmisel aastal pikalt vaidlesime. Need on magustatud jookide maks, pakendiaktsiis. IRL kindlasti ei toeta nende maksude kehtestamist ja riigieelarve strateegias tuleb sellega arvestada. Teiseks tuleb vaadata ümber aktsiisipoliitika ja kindlasti tuleb ära jätta seaduses juba ette nähtud aktsiiside tõusud," loetles Seeder.

Aktsiisipoliitika ümberhindamise vajadust kinnitas ka Simson. "Möödunud aastatel on alkoholiaktsiisipoliitikat planeeritud mitmeaastase trepina ning järjekordne aste peaks toimuma järgmisel aastal, aga tõenäoliselt peame selle kevadel ümber vaatama.

Eelmise aasta lõpus kinnitatud riigieelarve 2018. aastaks kavandati 0,25-e protsendise puudujäägiga. Eesti Pank on mitu korda juhtinud tähelepanu, et majanduse kasvutsükli haripunktis tuleks rohkem mõelda reservide kogumisele.
"See on kindlasti üks IRL-i soov ja ettepanek neil läbirääkimistel, et me peame püüdma jõudma olukorda, kus tulud ületaks kulusid," lausus Seeder.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna ministrid asuvad erakonna prioriteete riigieelarvestrateegia läbirääkimistel kooskõlastama kolmapäeval ning enne seda kommenteerida ei soovinud.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: