Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aktsiisilaekumine tegi veebruaris järsu hüppe

Kütus.
Kütus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Aktsiise laekus veebruaris 64,9 miljonit eurot ehk 85,5 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Kasvas nii tubaka- kui kütuseaktsiisi tasumine, alkoholiaktsiisi laekus aga mullusega võrreldes vähem.

Rahandusministeeriumi teatel oli veebruari aktsiisilaekumine võrreldes jaanuariga siiski väiksem, sest siis laekus neid 103,3 miljonit eurot.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Margus Tuvikese sõnul on see ootuspärane, et veebruaris aktsiise jaanuarist vähem tasuti, sest aktsiisikaupade jaemüügist moodustas suure osa madalama aktsiisimääraga soetatud varude müük, millelt tasuti aktsiis enne määrade tõusu.

"Eelmisel aastal oli veebruari ja jaanuari aktsiisitulu vahe suurem, kuna diislikütuse aktsiisimäär 2017. aastal tõusis, kuid varem tänavuseks kavandatud diislikütuse aktsiisimäära tõusu otsustas praegune valitsuskoalitsioon ära jätta. Seetõttu ei olnud tänavu müüjatel põhjust diislikütuse varusid soetada," selgitas Tuvikene.

Alkoholiaktsiisi tasuti veebruaris 5,9 miljonit eurot ning tasumine oli 20,6 protsenti väiksem kui mullu samal kuul. Laekumise madalat taset põhjendab rahandusministeerium eelnevate perioodide varude jätkuva tarbimise ning piirikaubandusega.

Tubakaaktsiisi tasuti veebruari eest 13,6 miljonit eurot, mida oli ligi 33 protsenti rohkem kui mullu veebruaris. Kasvu põhjusena näeb ministeerium mullu detsembris soetatud varusid, mis olid väiksemad kui aasta varem ning mille tulemusel on uue aktsiisimääraga deklareeritud kogused suuremad.

Kütuseaktsiisi tasuti veebruaris 41,8 miljonit eurot ehk ligi kolm korda eelmise aasta veebruarist rohkem.

"Möödunud aasta veebruaris oli varem soetatud varude müügi mõjul diislikütuse aktsiisimäära tõusule järgnev deklareerimise tase väga madal," põhjendas Tuvikene.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: