Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratase sõnul koostab valitsus võimalikult jätkusuutliku eelarvestrateegia

{{1523528400000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Jüri Ratase (KE) sõnul selgub, kas tänavune riigi eelarvestrateegia saab olema nominaalses ülejäägis läbirääkimiste käigus aprilli lõpuks; ta lisas, et eelarvestrateegia peab olema võimalikult jätkusuutlik.

"Nendele küsimustele oskame täpselt vastata siis kui eelarve on koos, need arutelud käivad aprillikuu lõpuni. Kindlasti pingutame vastutustundliku poliitika osas," ütles Ratas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil. "Minu hinnangul tuleb teha eelarvestrateegia selline, et see oleks võimalikult jätkusuutlik."

Peaminister märkis, et mida paremini läheb majandusel, seda karmimaid otsuseid tuleb teha valitsusel. "Selgeks sooviks on, et strateegia tooks võimalikult paljudele inimestele Eesti kaasa heaolu kasvu, et tõuseks turvalisus, oleks tagatud sotsiaalkaitse, tugevneks riigikaitse valdkond" loetles Ratas, lisades eesmärkidena veel majanduskasvu ja investeeringute tõusu.

Rahandusminister Toomas Tõniste (IRL) ütles Sagadis alanud riigi eelarvestrateegia arutelu eel, et eelarve mahuks kujuneb 11 miljardit eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ühe üldeesmärgina jääks maksukoormus järgmisel aastal senisele tasemele ehk 34 protsendi juurde sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Tõniste sõnul on eesmärk teha struktuuruses tasakaalus ja nominaalses ülejäägis eealrve. Valitsusel on kavas reserve kasvatada.

"Võimalusi väga raha jagada pole juurde tulnud, pigem vastupidi, tuleb karmistada eelarvepoltiikat, kuna majandus on kasvanud kiiremini kui oodatud. Eelarve peaks kasvama kuskil ligi 11 miljardini. Täna on ka kõik koalitsioonierakonnad öelnud selgelt välja, et järgmisel aasta alguses planeeritud aktsiistõusu ei toimu, mis tähendab ka seda, et kui me vaatame järgmise aasta eelarvet, siis tänu sellele tekib seal ka auk," selgitas minister.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski (SDE) sõnul on eelarvestrateegia kokku panemine valitsuse prioriteet. "Eesti riigi rahandust on siiani juhitud vastutustundlikult ja tehakse seda ka edaspidi," märkis ta.

Ossinovski tuletas meelde, et poliitiliste valikute või ministeeriumi prioriteetidena on strateegias arutada vaid paarisaja miljoni euro ulatuses.

"Kindlasti sellel aastal on järg jõudnud kätte siseturvalisuse valdkonna juurde, kus on tehtud ka olulisi edasiminekuid ja nii nagu minister on öeldnud, et selleks, et professionaalset kaadrit hoida ja seda arendada, on palgatõus üks oluline teema," sõnas Ossinovski.

IRL ei toeta uute maksude kehtestamist.

"Rahvuslik julgeolek peab olema üks keskne prioriteet selles riigeelarve strateegias, nii põhiseaduliku korra tagamine sisemiste ohtude tõtrjumiseks kui ka riigi sõjaline kaitsevõime. Teine mõõde sellel riigi eelarvestrateegial on see, et kindlasti me püüakisme leida sellise jätkusuutlikuse, et meil ei ole vaja mingit kaskaadi uusi makse," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.

Valitsus arutab eelarvestrateegiat neljapäeval ja reedel Sagadis. Strateegia arutelud kestavad aprilli lõpuni.

Valitsus peab riigi eelarvestrateegia heaks kiitma aprilli lõpuks

Eelarvestrateegiaga planeeritakse riigi tegevusi ja raha pikemaajaliselt, pidades silmas valitsuse prioriteete, tulevikuprognoose ja globaalseid trende. Seminari esimesel päeval kuulatakse ära rahandusministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettekanded, aruteludele on planeeritud seminari teine päev ehk reede.

Eelkõige peab valitsus kinnitama eelarvestrateegias iga aasta kohta valitsussektori eelarvepositsiooni eesmärgi, mis näitab, kui suur on planeeritav eelarve ülejääk või puudujääk igal aastal. Samuti arutab valitsus riigile oluliste kinnisvarainvesteeringute kava. Valitsus käsitleb ka riigieelarvest rahastatavate asutuste personali- ja palgapoliitikat.

Valitsus uuendab strateegiat igal kevadel, täpsustades kolme eelseisva aasta kavasid ning täiendades neid vähemalt ühe aasta võrra. See annab võimaluse kohandada riigi rahalisi plaane vastavalt muutustele majanduses, riigi rahanduses ja ministeeriumite valitsemisalades.

Eelarvestrateegia alusel jätkavad ministeeriumid järgmise aasta riigieelarve eelnõu koostamist, mida arutatakse valitsuskabineti nõupidamistel sügisel. Siis selguvad ka järgmise aasta konkreetsed kulud ja tulud.

Eelarvestrateegia arutelu toimub tänavu taas Sagadi mõisas, Lääne-Virumaal. Seminaril osalevad kõik valitsusliikmed, riigisekretär, riigikontrolör ja õiguskantsler ning riigikogu iga valitsusliidu fraktsiooni üks esindaja.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael, Toomas Pott

Allikas: BNS-ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: