Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene ujuvtuumajaam Akadeemik Lomonossov läbib peagi Soome lahte

Foto: Video stoppkaader

Venemaa ujuvtuumajaam Akadeemik Lomonossov asub "Aktuaalse Kaamera" andmetel Peterburist Murmanskisse teele sellel reedel ehk 20. aprillil.

Murmanskisse peaks see jõudma kuu ajaga. Jaama lõppsihtkoht on Tšuktšimaal asuv sadamalinn Pevek ning sinna peaks see jõudma 2019. aastaks.

Et tuumajaam juba sel nädalal Peterburist liikuma hakkab, kinnitas "Aktuaalsele kaamerale" ka keskkonnaameti nõunik Teet Koitjärv.

Vähemalt selline on Eesti ametkondade teadmine. Kahe reaktoriga ujuvalust transporditakse läbi Soome lahe ja Läänemere, mööda Norra rannikust.

Kõik riigid, eriti Norra, on jaama transportimise osas olnud väga murelikud, kuid kuna see liigub teadaolevalt rahvusvahelistes vetes, pole Läänemere-äärsetel riikidel õigust selle reisi osas sekkuda.

"Aktuaalse kaamera" andmetel läbib Akadeemik Lomonossov Soome lahe naaberriigi Soome ranniku lähedalt ning Eesti merevalvekeskus ja keskkonnaamet monitoorivad olukorda.

Eestile teadaolevalt varasemalt Peterburis plaanitud tuumakatsetusi jaamas siiski läbi viidud ei ole, mis tähendab, et sel juhul pole ka alust arvata, et reaktorites võiks olla tuumakütust.

144 meetrit pikk, ilma navigeerimisvõimekuseta ujuvalus on mõeldud eelkõige naftapuurtornide elektriga varustamiseks.

Möödunud suvel oli Peterburis Baltiiski laevatehases seisnud ujuvtuumajaamas põleng, Venemaa uudisteagentuuri Interfax teatel oli tegemist akuruumis tekkinud elektrilühisega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: