Vene ujuvtuumajaam alustab teekonda Põhja-Jäämerel

Akadeemik Lomonossov 2018. aastal Murmanski sadamas.
Akadeemik Lomonossov 2018. aastal Murmanski sadamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa ujuvtuumajaam Akadeemik Lomonossov alustab peagi teekonda Murmanskist mööda Põhja-Jäämere rannikut Venemaa kirdeossa, kus hakkab tootma elektrit Tšuktši autonoomses ringkonnas asuvale Peveki linnale ja seda ümbritsevale Tšauni rajoonile.

Riikliku tuumaenergiakorporatsiooni Rosatom kinnitusel toimub ujuvtuumajaama 6000 kilomeetri pikkune reis rangete reeglite kohaselt ning kohale on plaanis jõuda umbes kolme nädala pärast, vahendasid Akadeemik Lomonossoviga tutvumas käinud Soome ringhäälingu Yle ajakirjanikud.

Pevekis ootavad ujuvtuumajaama juba spetsiaalne sadam ja vajalik taristu. Elektrit peaks see hakkama tootma hiljemalt järgmise aasta alguses.

Kuigi Akadeemik Lomonossov näeb välja nagu suur reisilaev, pole tegu laevaga ning see vajab edasi liikumiseks puksiirlaevade abi.

Ujuvtuumajaam sai Murmanskist pardale ka tuumakütuse ehk põhimõtteliselt on Akadeemik Lomonossov kasutusvalmis. Reisi ajal reaktorid ei tööta. Kevadel toimunud testide ajal oli ujuvtuumajaam Rosatomi kinnitusel probleemideta töötanud.

Eestist möödus Akadeemik Lomonossov 2018. aastal, kui seda Peterburist Murmanskisse veeti.

Tuumajaamade võrdluses pole Akadeemik Lomonossov eriti võimas - selle kahe reaktori koguvõimsus on kokku 70 megavatti. Soomes asuva Olkiluoto tuumaelektrijaama ühe reaktori võimsus on näiteks 900 megavatti.

Lisaks toodab Akadeemik Lomonossov ka umbes 50 gigakalorit soojust tunnis ehk selle ujuvtuumajaama abil saab pakkuda kütteteenust umbes 100 000 elanikuga linnale.

Kuivõrd turvaline on Akadeemik Lomonossov?

Ujuvtuumajaama turvalisuse üle on juba pikemat aega vaieldud.

Näiteks Norra keskkonnakaitseorganisatsioon Bellona ja Greenpeace on projekti kritiseerinud.

Bellonale teeb kõige rohkem muret Akadeemik Lomonossovi sobivus mereliikluses Põhja-Jäämere tingimustes. Greenpeace on ujuvtuumajaama aga nimetanud "Tšernobõliks jääl".

Akadeemik Lomonossovi asejuht organisatsioonide kriitikat kommenteerida ei soovinud, kuid kiitis omalt poolt tuumajaama moodsat tehnoloogiat. "Ma pean seda täiesti turvaliseks," sõnas ta.

Soome kiirgusohutuskeskuse projektijuht Kim Söderling kommenteeris, et samas turvareeglid kehtivad nii maismaal asuvatele tuumaelektrijaamadele kui ka Akadeemik Lomonossovile.

Kuna nimetatud tuumajaam on ka keskmisest oluliselt väiksem, olevat ka ohud selle võrra väiksemad.

Ujuvtuumajaam hakkab Tšuktšimaal asendama kaht vana elektrijaama - Bilibinski tuumajaama ja kivisütt tarbivat Tšaunski elektrijaama.

Kuigi Rosatom pole avalikustanud, kui palju 12 kuud valminud Akadeemik Lomonossov maksma läks, usuvad eksperdid, et selle ehitamine maksis kuni 450 miljonit eurot. Rosatom loodab, et ujuvtuumajaamu õnnestub tulevikus ka välismaale müüa.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: