Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Facebook küsib EL-is ja Kanadas luba näotuvastuse kasutamiseks

Facebook.
Facebook. Autor/allikas: Christopher/Creative Commons

Facebook küsib Euroopas ja Kanadas kasutajatelt luba selleks, et kasutada näotuvastuse tehnoloogiat, mis võimaldab neid fotodel ja videotes tuvastada.

Väljaspool Kanadat hakkas Facebook kasutajate nägude tuvastamist kasutama juba 2011. aastal, kuid lõpetas selle aasta hiljem Euroopa Liidu kodanike peal, kuna kohalikud regulaatorid ja privaatsusaktivistid olid sellele vastu, vahendas BBC.

Nüüd küsitakse aga uuesti selleks luba, kuna loomisel on uus andmete privaatsuse seadus.

Suurbritannia tsiviilvabaduste organisatsiooni Big Borther Watch direktor Silkie Carlo ütles, et biomeetriline tuvastamine ja miljardite fotode jälgimine Facebookis tähendab tõsist ohtu kasutajate privaatsusele.

"Facebookil on nüüd kohustus tõestada, et on õppinud, kuidas seadust austada, mitte tõestada, et suudab oma jälgimisvõimekuse viia uutesse sügavustesse," lisas ta.

Facebooki kasutajatel Euroopa Liidus ja Kanadas palutakse lähikuudel vaadata üle sarnased privaatsuskontrolli meetmed, kuid nende peal kasutatakse jätkuvalt näotuvastust, kui nad just sellest süsteemist ei loobu.

Näotuvastuse tehnoloogia toimib nii, et igale kasutajale määratakse unikaalne number ehk mall. See arvutatakse välja, analüüsides seda, kuidas nad näevad välja oma profiilifotol ja teistel fotodel, millel nad on juba tuvastatud.

Sildistamata nägusid võrreldakse mallide andmebaasiga. Kui leitakse vaste, siis palub Facebook nii foto postitanud inimesel kui ka sellel olevatel inimestel lisada nimesildid.

Lisaks kasutab Facebook tehnoloogiat, mis tuvastab selle, kui mõni pettur üritab kasutada oma profiilipildina varastatud fotot.

See süsteem aitab Facebookil pakkuda kasutajale ka soovitusi sõprade kohta.

Facebook sattus hiljuti skandaali, kui USA meedia teatas, et Donald Trumpi kampaaniameeskonna palgatud andmeanalüüsifirma Cambridge Analytica sai ebaseaduslikult kümnete miljonite Facebooki kasutajate andmeid, et luua tarkvara valijate valikute prognoosimiseks ja mõjutamiseks.

Facebook seisab USA-s silmitsi ka kohtuasjaga, kuna kasutas seal näotuvastustehnoloogiat kasutajatelt sõnaselget nõusolekut saamata.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: