ICO: Cambridge Analytica kogutud isikuandmetele pääses ligi Venemaalt

Aleksander Kogan USA senatis tunnistusi andmas.
Aleksander Kogan USA senatis tunnistusi andmas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti alamkoja konservatiivist rahvasaadik Damian Collins ütles, et firma Cambridge Analytica poolt Facebookist kogutud isikuandmetele on ligi pääsetud Venemaalt ja teistest riikidest.

Collins juhib Briti parlamendi juurdlust, mis puudutab Cambridge Analytica ja Facebooki andmelekkeskandaali, vahendab CNN.

Parlamendisaadik kinnitas, et avastuse tegi Briti andmekaitseinspektsioon ICO.

"Ma arvan, et me tahame teada, kes andmetele ligi pääsesid, milline ligipääs neil oli ja kas neil oli võimalik andmeid omavoliliselt kasutada," lisas Collins.

Rakenduse, mille abil Cambridge Analytica Facebookist tohutul hulgal isikuandmeid kogus, töötas välja professor Aleksandr Kogan.

Cambridge'i Ülikooli psühholoogia professor Kogan hakkas ettevõttes Cambridge Analytica töötama 2014. aastal. Ta lõi Facebooki rakenduse, mis kogus andmeid nii rakenduse kasutajalt kui ka nende sõpradelt. Rakendus kogus muuhulgas kümnete miljonite USA kodanikke andmeid.

Lisaks Cambridge'i Ülikoolile oli Moldovas sündinud ja lapsena Moskvas elanud Kogan professoriks ka Peterburi Riiklikus Ülikoolis. Seega on Kogan korduvalt külastanud Venemaad. Ning mees külastas riiki ka 2014. aastal, vahetult enne, kui ta hakkas Cambridge Analytica jaoks andmeid koguma.

Järgmine külastus Venemaale oli 2016. aasta aprills ning Kogani sõnul oli ta alustanud Facebookist kogutud andmete kustutamist ning ta oli jõudnud need muuta anonüümseteks.

Kogan ütles, et tema ei ole oma andmeid kellegagi Venemaal jaganud, kuid ei välistanud seda, et keegi häkkis tema arvutisse sisse.

"Ma ei tea, mis andmetega võis juhtuda pärast seda, kui ma olin need Cambridge Analyticale üle andnud, seega on mul raske spekuleerida," ütles Kogan vastuseks Collinsi kommentaaridele.

Kogani sõnul peab ta enne põhjalikumat kommenteerimist tutvuma rohkema informatsiooniga. Mees lisas, et mõni Cambridge Analytica emafirma SCL-i esindaja võis olla Venemaal ning keegi teine pääses ligi serverile, et näha faile.

"Sellel ei pruugi olla midagi pistmist Vene võimudega, see võib lihtsalt olla ka keegi, kes mu meilikontot vaatas," lisas ta.

Rahvasaadik Collins ei teadnud, kuidas andmetele täpsemalt ligi pääseti, millised andmed olid ning kas ja kuidas neid kasutati. Collins lisas, et praegu tahetakse teada, kuidas Venemaa nendest andmetest kasu sai.

"Võimalik on see, et venelased kasutasid Cambridge Analyticast saadud andmeid, et teha Ameerikasse reklaame presidendivalmiste ajal," lisas Collins.

ICO ei kommenteerinud Collinsi öeldut, kuid Observer tsiteeris pühapäeval ICO ametnikku: "Osale uurimise all olevatele süsteemidele pääseti ligi IP-aadressitelt, mis on pärit Venemaalt ja teistelt SRÜ aladelt."

Möödunud nädalal väljastas ICO vaheraporti ning selles seisab, et Facebooki plaanitakse seaduse rikkumise tõttu trahvida 500 000 naelaga ehk ligi 561 000 euroga.

Lisaks oli raportis kirjas, et Kogan pole kohal käinud sealsetel kuulamistel. Kogan ütles CNN-ile, et kaalub oma juristidega võimalust ICO-ga ametlikult rääkida.

Lisaks plaanib ICO auditeerida Cambridge'i Ülikooli psühhomeetria keskust, kus Kogan töötab.

Ülikool kirjutas avalduses, et nad tunnustavad ICO-poolset vaheraportit ning on valmis ametiga täielikult koostööd tegema. Lisaks on ülikool valmis töötama Ühendkuningriikide Ülikoolide Ühendusega, mis uurib sotsiaalmeedia andmekasutuse uurimist kõrharidusasutustes.

CNN andmetel oli Facebook ICO-lt küsinud tõestust, et nende andmetele oli Venemaalt ligi pääsetud. Facebook lõpetas Cambridge Analytica auditeerimise märtsis, kui ICO firmat uurima asus.

Kogan avaldas CNN-iga kahetsust selle pärast, et praegu on Ameerikas "russofoobia õhkkond" .

"See valmistab pettumust, et me oleme liikunud kaugemale kasvava tolerantsi ajastust ning suundunud kahaneva tolerantsi ajastusse," ütles Kogan ja lisas, et ta on USA kodanik ja seal üles kasvanud, kuid samas ei ole tal midagi oma vene juurte vastu.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: