Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Strasbourg'is: saadikute sõnul peaks Zuckerberg europarlamendis aru andma

Foto: Xinhua/Ting Shen/Sipa/Scanpix

Hulk Euroopa Parlamendi saadikuid leiab, et Facebooki looja Mark Zuckerberg peaks minema parlamendi ette aru andma.

Euroopa Liidu ühtse digituru volinik Andrus Ansip kohtus USA-s Facebooki asutaja Mark Zuckerbergiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Euroopa Parlamendi saadikud leidsid debati käigus, et Euroopa Komisjoni volinikud ei peaks käima Silicon Valley's, vaid Mark Zuckerberg peaks minema Strasbourg'i.

"Facebook on oma andmekogumise meetoditega muutunud viiruseks, millest ei saa kunagi lahti. See monopol tuleb lammutada," ütles Suurbritannia saadik europarlamendis William Dartmouth.

Ansipi sõnul lubas Zuckerberg, et Facebook võtab kõikjal kasutusele Euroopa Liidu isikuandmete kaitse. Euroopa Parlamendi ühe mõjukama digiteemadel kaasarääkiva saadiku Jan Philipp Albrechti sõnul on see oluline sõnum.

"Ma arvan, et me võime olla eurooplastena uhked, et me ei reguleeri nüüd üksnes Euroopa turgu, vaid paneme paika globaalse standardi veel enne, kui see seadus jõustub," ütles Saksa saadik europarlamendis.

Niinimetatud GDPR on vaid poolik lahendus, leiab hollandi liberaal Sophie in 't Veld. Eurooplaste andmete kaitsmiseks tuleks vastu võtta ka e-privaatsuse regulatsioon, mis keelaks näiteks veebis kasutajate jälgimise ilma nende nõusolekuta.

"Meil on neid uusi reegleid vaja, aga parempoolsed parteid ja liikmesriigid üritavad neid regulatsioone nõrgestada olukorras, kus näeme, et just neid reegleid oleks vaja Cambridge Analytica ja Facebooki juhtumi puhul," ütles ta.

Saadikud leiavad, et kuna Facebookist on saanud eurooplaste üks olulisemaid uudistejagamise platvorme, peaks võrgustik paremini eristama reklaame.

"Poliitilised reklaamid peaksid alluma rangetele reeglitele. Peaksime teadma, kes kasutavad andmeid, kas olen valmis oma andmeid jagama ja kes kampaaniaid rahastab. Tahame vältida olukordi, nagu Cambridge Analytica puhul, kes sai Venemaa ettevõtete finantseerimisel Facebooki kaudu ligipääsu meie andmetele ja mõjutas USA valimisi," selgitas Poola saadik Euroopa Parlamendis Michal Boni.

"Ainus asi, kuidas seda saab muuta, on inimeste harimine, et inimesed tunneksid ära libauudiseid, oleksid allikakriitilised, ei usuks kõike, mida nad näevad sotsiaalmeedias," kommenteeris Eesti saadik europarlamendis Kaja Kallas.

Hollandi liberaal leiab, et ettevõtteid võiks distsiplineerida uue andmemaksuga.

"Mis oleks kui selle asemel, et maksustada kasumit, maksustaksime hoopis isikuandmete kasutamist? Just nagu kasutame makse selleks, et mõjutada keskkonnakäitumist," arutles Veld.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: