ETA palus ohvritelt andestust: meil on tõesti kahju

ETA esindajad 2011. aastal avaldust tegemas.
ETA esindajad 2011. aastal avaldust tegemas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Baski mässuliste rühmitus ETA vabandas reedel valu ja kahju eest, mida ta põhjustas aastakümneid kestnud võitluses iseseisvumise nimel, ning palus ohvritelt andestust.

"Oleme põhjustanud palju valu ja pöördumatut kahju. Tahame näidata oma austust ETA tegevustes surnute, haavatute ja (ETA tegevuste) ohvrite vastu. Me siiralt kahetseme," lisas rühmitus Baskimaa lehes Gara tehtud avalduses.

"Me teame, et igat liiki relvavõitlusest tingituna on meie tegevus kahjustanud süütuid inimesi. Oleme teinud ka tõsiseid vigu, mis ei ole parandatavad. Palume neilt inimestelt ja nende perekondadelt andestust," lisatakse avalduses.

ETA rõhutas aga Garas tehtud avalduses, et Baskimaa vägivalla eest ei vastuta tema üksi.

"Kannatused eksisteerisid enne ETA sündi ja jätkusid pärast tema relvavõitluse lõpetamist."

Hispaania valitsus teatas kommentaariks, et ETA vabandus tuleneb "õigusriigi jõust, mis on alistanud ETA demokraatia relvade abil". "ETA oleks pidanud andestust paluma juba kaua aega tagasi," nentis Madrid.

1959. aastal Francisco Franco valitsusajal loodud ETA mõjuvõim, aktiivsus ja liikmeskond on viimastel aastakümnetel oluliselt vähenenud. Selle põhjuseks on nii poliitilised kui ka sotsiaalmajanduslikud arengud nende tegevuspiirkonnas ning samuti Hispaania ja Prantsusmaa võimude edukad reidid ja vastumeetmed.

ETA tappis pea nelja aastakümne vältel tulistamistes ja pommiplahvatustes 829 inimest. Rühmitus teatas 2011. aastal, et ei ürita enam saavutada oma eesmärki relvastatud ülestõusuga, ning 2017. aastal lubas ka relvad ära anda.

Oodatakse, et ETA teatab 5. või 6. mail laialiminekust.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: