Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome medõdede seas köeb rahulolematus gripi vastu vaktsineerimise kohustuslikkusega

{{1524220860000 | amCalendar}}

Soome meditsiiniõdede ja ämmaemandate seas juba mõnda aega küdenud rahulolematus seoses kohustusega hooajalise gripi vastu vaktsineerida sai täna konkreetse vormi. Parlamendi ees kogunenud meeleavaldajad nõudsid enesemääramisõiguse austamist ning võrdset kohtlemist.

Meelavaldajate põhisõnum oli, et märtsi alguses jõustunud kohustus end hooajalise gripi vastu vaktsineerida on pannud sellest keelduvad tervishoiutöötajad ebavõrdsesse olukorda. Kuigi seaduse mõte on, et vaktsineeritud peavad olema vaid riskirühmade – imikute, krooniliste haigete ja vanuritega – kokku puutuvad meditsiini- ja sotsiaalhoolekandetöötajad, nõuavad paljud tööandjad meeleavaldjate väitel gripivastast vaktsineerimist kõigilt töötajatelt. See aga sunnib vaktsineerimisest keeldujad lõpuks töölt lahkuma.

„Ohutsoonis on hetkel 2000 inimest ning hulk kasvab kogu aeg,“ ütles üks meeleavalduse korraldajatest Rauni Jämsä.

Lisaks viitas ta sellele, et Rootsis ja Norras vastavat kohustust ei ole.

„Me oleme selle vastu, et meilt võetakse enesemääramisõigus,“ märkis Lapimaalt meelt avaldama saabunud Heidi Lausmaa.

Viissada tervishoiutöötajat on esitanud Soome parlamendi õigusombudsmanile kollektiivse kaebuse, millega probleemile tähelepanu juhitakse. 15 000 inimest on alla kirjutanud selleteemalisele pöördumisele internetis.

Soome sotsiaal- ja tervishouministeeriumi sõnul on on tüli põhjus osades tervishoiuvaldkonna tööandjates, kes on hakanud seadust oma suva järgi – ehk selle mõttest rangemalt – tõlgendama.

„Tööandjad peaksid hindama meditsiinilistel alustel ning lähtudes konkreetsest töökohast ja tööülesannetest, millise riski need mõned vaktsineerimata töötajad just selles töökohas patsientidele moodustavad. Seejärel peaks nad koos töötajate ning nakkuhaiguste asjatundjatega jõudma konsensuseni selle suhtes, mida kujunenud olukorras teha annab," tõdes ministeeriumi nõunik Anni-Riitta Virolainen-Julkunen.

"Kindlasti ei reguleeri nakkushaiguste seadus töösuhteid, seega pole see ka alus kellegi töösuhte lõpetamiseks," lisas ta.

Virolainen-Julkuneni sõnul ei usu tema isiklikult vaktsiiniteemade puhul repressioonidesse, vaid selgitus- ja koolitustöösse. Ka tervishoiutöötajate hulgas valitseb tema hinnangul väärarusaamu nii nakkushaigustest kui ka vaktsiinidest. Vaktsiinivastaseid on meditsiinitöötajate hulgas aga siiski marginaalselt.

"Kui mõelda sellele, et Soomes on üle 300 000 tervishoiutöötaja, siis vaktsineerimisest keeldujate osakaal on üsna väike."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: