Samost: töötukassa reserv on nii suur, et kindlustusmakse võiks langeda

Foto: Aili Vahtla/ERR

Kuna töötukassa reservis on järgmise aasta lõpuks ligi 800 miljonit eurot, siis oleks aeg kaaluda töötuskindlustusmakse vähendamist, ütles ajakirjanik Anvar Samost Vikerraadio saates "Samost ja Ruussaar".

Samost ütles, et Eesti Pank peab sel nädalal ilmunud aastaaruande kohaselt suurimaks riskiks Eesti majandusele Rootsi kinnisvaramulli lõhkemist. Ta küsis, mida siis keskpanga või valitsuse arvates tuleks teha, kas igaks juhuks veel rohkem reserve koguda?

"Eesti Töötukassa reserv järgmise aasta lõpuks on 800 miljonit. See on kaks korda töötukassa aastased tulud. Eesti Haigekassa lõpetas eelmise aasta ülejäägiga. /.../ Raha jäi kulutamata, kuigi oli võimalus, ja haigekassa reserv on järgmiseks aastaks 211 miljonit," sõnas Samost.

Ta märkis, et raha justkui oleks ning leidub ka seda, mille peale kulutada, aga hirm Rootsis või USA-s juhtuva ees ei lase seda teha.

"Tundub nagu mõistlik strateegia, aga teisest küljest mitte väga siiras. Ehk kui ma tegelikult vaatan sinna sisse ja küsin, mispärast meil on töötukassa reserv 800 miljonit, siis selle asja eestikeelne nimi on eelarvetasakaalu fetiš," tõdes ajakirjanik. "Selle suure reservi hoidmine aitab hoida seda struktuurset ja ka nominaalset eelarvetasakaalu. Muud põhjust seal ei ole".

Teine saatejuht Ainar Ruussaar tuletas meelde teist põhjust - eelmine kriis, kui eelarve kukkus rohkem kui kümne protsendiga miinusesse, ei olnud sugugi ammu.

Samost ütles, et praegune majanduskeskkond on täiesti teistsugune ja muutunud on ka riskid, sest Eesti on euroala liige. Nii kaua, kuni Eesti ei sõltunud Euroopa Keskpanga rahapoliitikast, oli eelarvetasakaalust kinni pidamine ainuvõimalik poliitika, kuid praegusel hetkel ei muuda see tema hinnangul kuigi palju ka võimaliku kriisi puhul.

"Küll ta kunagi ikka tuleb, aga kahjuks me tavaliselt ei tea, mis sorti see kriis olema saab. Aga et istuda siin, keset seda kõige optimaalsemat majandusstsenaariumit, mis meil praegu paistab, ja rääkida, et kui äkki ikka midagi kuskil halvasti läheb, lükkame linnahalli ehituse aasta edasi, ärme igaks juhuks Tallinna-Tartu maanteed valmis tee, see on nõder," lausus ta.

Kuna töötukassa reserv on juba nii suur, võiks Samosti sõnul vähendada protsendipunkti võrra töötuskindlustusmakset. Haigekassa reservi puhul võiks aga pakkuda paremat tervishoiuteenust.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: