Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kudrin: lähenegem vastusanktsioonidele tasakaalukalt

Venemaa endine rahandusminister Aleksei Kudrin.
Venemaa endine rahandusminister Aleksei Kudrin. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Vene strateegiliste uuringute keskuse juht Aleksei Kudrin ütles, et vastusanktsioonide väljatöötamisele peab lähenema väga tasakaalukalt, sest need võivad  kahjustada omaenese ettevõtteid, ning otsida poliitilist lahendust, mitte ründama USA eraäri.

"Peame sellistele otsustele lähenema väga kaalutletult, sest astudes USA või Euroopa eraäri vastu karistame sageli ennast. Venemaa sõltub praegu paljudes tööstusharudes kolmandiku kuni poole ulatuses imporditavatest kvaliteetsetest osadest. Ja nii areneb kogu maailm. Sellised piirangud võivad anda meile tugevama löögi," ütles Kudrin esmaspäeval teleusutluses.

Ta märkis, et on saanud Vene ettevõtetelt kümneid pöördumisi, kus "nähakse Vene vastusanktsioonide projektis ohtu oma ärile".

"Kui me mõõdame, peame jälgima, mõtlema oma ettevõtetest, et see ei tabaks neid bumerangina. Kui see kahjustab meie ettevõtteid ja kaotab Venemaal töökohti, siis ei tohi seda teha. (...) Isegi kui väga tahaks millegagi vastata," selgitas Kudrin.

Tema arvates tuleb otsida "samme, mis on kas tuntavad või poliitiliselt tähtsad, kuid ei puuduta Vene ettevõtteid".

"Selliseid võimalusi on paraku vähe. USA erasektor, kui ebameeldivad ka ei oleks löögid Vene erasektorile, ei ole selles süüdi ja tahab Venemaaga koostööd teha ning panustab siia raha. Suhtuksin väga ettevaatlikult eraettevõtete karistamisse," rõhutas Kudrin.

"Vaat mispärast tuleb seitse korda mõõta ja see, et praegu sisseantud vastusanktsioonide eelnõu menetlemine lükati edasi, et selle üle mõelda ja ärimeestega arutada, on väga mõistlik samm," märkis majandusstrateeg.

Ta täpsustas, et Venemaal on "väga raske leida kohaseid lahendusi USA ettevõtete suhtes".

"Otsiksin lahendust siiski poliitilisel tasapinnal. Kokkulepetes, läbirääkimistes, vastusammudes," ütles Kudrin.

Vene duumasaadikud on välja tulnud ulatusliku eelnõuga, millega võidakse külmutada eksport Ühendriikidesse.

Eelnõu, mille koostasid riigiduuma spiiker ja fraktsioonijuhid, on vastus USA sanktsioonidele. Ettepaneku kohaselt kehtestataks ulatuslikud piirangud Ühendriikide ettevõtete tegevusele Venemaal, piirates samal ajal koostööd USA-ga. Muuhulgas plaanitakse keelata või piirata titaani eksporti, mis on hädavajalik USA lennukitootjale Boeing.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: