Raport: ENPA töös on märgata Aserbaidžaaniga seotud korruptsiooni

Pedro Agramunt 2018. aasta 19. märtsil Venemaal.
Pedro Agramunt 2018. aasta 19. märtsil Venemaal. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Rahvusvahelise organisatsiooni Euroopa Nõukogu (EN) parlamentaarse assamblee (ENPA) asjaajamist uuriva sõltumatu raporti kohaselt on ENPA tegevuses märgata tugevat korruptsioonikahtlust.

10 kuud kestnud analüüsi tulemusi kajastava raporti kohaselt on Aserbaidžaani puudutava korruptsiooniga seotud mitmed endised ja praegused ENPA liikmed, vahendasid Politico ja EUobserver.

219-leheküljelise raporti hinnangul leidis aset tegevusi, mis olid kallutatud Aserbaidžaani huvides. Esialgne juurdlus kutsuti samuti ellu just nimelt uurimaks seda, kas korruptiivse tegevusega üritati pehmendada Euroopa Nõukogu kriitikat Aserbaidžaani valitsuse aadressil.

Üheks näiteks on tugev korruptsioonikahtlus, mis puudutab ENPA kunagise hispaanlasest presidendi Pedro Agramunti ametisse määramist. Nimelt olevat sellega seotud ka "rahalise iseloomuga toetus" Aserbaidžaanilt.

Agramunt pidi 2017. aastal umbusaldushääletuse järel ametist tagasi astuma. Umbusaldushääletus puudutas nii korruptsioonikahtlusi kui ka samal aastal toimunud kohtumist Süüria presidendi Bashar al-Assadiga.

Samuti on raportis äramärkimist leidnud Itaalia poliitik ja ENPA endine liige Luca Volonté, kes on praeguseks Milanos juba uurimise all seoses kahtlustustega korruptsioonis ja rahapesus. Politico kirjutas eelmisel aastal väidetest, mille kohaselt sai Volonté Aserbaidžaani ametnikelt 2,4 miljonit eurot Bakuu seisukohtade toetamise eest Euroopa Nõukogus.

Juhtumil on otsene side Eestiga, sest süüdistuse järgi tehti Volontéga seotud fondi Novae Terra arvetele Eestist neli ülekannet kokku summas 2,17 miljonit eurot, mis tulid Danske Panga Eesti filiaalis registreeritud pangakontodelt, vahendas meedia aasta tagasi.

Samas on raport toonud välja ka teisi endisi ja praegusi ENPA liikmeid, kelle puhul on märgata huvide konflikti ja reeglite eiramist. Kuigi juurdlus keskendus just Aserbaidžaani korruptiivsele mõjutustegevusele, pälvis tähelepanu ka sarnane tegevus seoses Venemaa, Ukraina ja Türgiga.

Eelpool mainitud Agramunt näiteks kuulus nende - peamiselt Kremli-sõbralike - poliitikute hulka, keda Venemaa võimud kaasasid märtsikuistel valimistel rahvusvaheliste vaatlejatena.

Euroopa Nõukogu (EN) alalise asukoha Strasbourg'is on rahvusvaheline organisatsioon, millesse kuulub 47 liikmesriiki Euroopast ja Aasiast. Euroopa Nõukogu põhilised tegevusvaldkonnad on inimõigused, sotsiaalõigused, keelelised õigused, haridus ja kultuur. Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) on üks Euroopa Nõukogu kahest peamisest organist, mis koosneb 47 riigi parlamendidelegatsioonidest.

Euroopa Nõukogu (Council of Europe) ei ole Euroopa Liidu institutsioon ja seda ei tohi segamini ajada Euroopa Ülemkogu (European Council) või Euroopa Liidu Nõukoguga (Council of the European Union), mis võivad mõnes keeles või mõnedes dokumentides sarnased olla.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: