ENPA arutab Venemaa jätkamise üle

Euroopa Nõukogu parlamentaarne assamblee (ENPA).
Euroopa Nõukogu parlamentaarne assamblee (ENPA). Autor/allikas: Vincent Kessler

Euroopa Nõukogu parlamentaarne assamblee (ENPA) arutab kolmapäeval Strasbourgis Venemaa jätkamise üle organisatsioonis.

Vene riigiduuma hääletas eelmisel neljapäeval otsuse poolt mitte saata ka edaspidi delegaate Euroopa Nõukokku ega inimõigusorganisatsioonile raha eraldada.

Otsus suurendab ohtu, et Venemaa võidakse EN-ist ja Euroopa Inimõiguskohtust välja heita.

Riigiduuma hääletas ettepaneku poolt mitte saata sel aastal delegatsiooni EN-i parlamentaarsesse assambleesse (ENPA) ega maksta talle ette nähtud 30 miljonit eurot.

Riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin ütles, et seadusandjad hääletasid "meie riigi kodanike huvides".

Venemaa ei ole EN-i delegatsiooni saatnud alates 2014. aastast, kui ta Krimmi annekteerimise tõttu hääleõiguseta jäeti.

Vene duumasaadikud tegid avalduse, milles öeldakse, et ei näe mõtet Strasbourgi delegatsiooni saatmisel ega maksete jätkamisel.

Kui riik ei ole kaks aastat EN-i liikmemaksu tasunud, mis Venemaa puhul jõuab kätte tänavu juunis, võidakse ta ametlikult nõukogust välja heita.

Venemaa peatas 33 miljoni euro suuruse aastamaksu tasumise 2017. aastal. Toona ütles välisminister Sergei Lavrov, et maksmist jätkatakse vaid siis, kui tema õigused tingimusteta taastatakse.

Moskvas ei nähta põhjust Vene delegatsiooni Euroopa Nõukogu parlamentaarsele assambleele (ENPA) tagasisaatmiseks tingimustes, kus rikutakse Vene delegatsiooni õigusi ja Euroopa Nõukogu põhikirja, ütles eelmisel nädalal riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin.

"Me näeme, et ENPA-st on saanud pantvang äärmuslikele saadikurühmadele, kes ei tunnusta EN-i põhikirja ülimuslikkust ja eiravad parlamentarismi põhimõtteid," ütles Volodin riigiduuma sügisistungjärgu viimasel istungil. Tema sõnul naaseb Venemaa ENPA töösse vaid kindlatel tingimustel.

"Kuni ENPA kodukorra sätted jäävad muutumatuks, ei tühistata norme, mis võimaldavad riikide delegatsioone, st maid ja rahvaid hääleõigusest ilma jätta, ei ole meil alust sellesse organisatsiooni naasta. Seda enam rahastada," sõnas duumaspiiker.

Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland on öelnud, et kui Venemaa 2019. aasta maiks oma liikmemaksu võlga ära ei õienda, võib oodata riiki EN-ist väljaheitmine. Peasekretär on teavitanud EN-i 47 riigi ministritest koosnevat komiteed "2019. aasta eelarve ettevalmistamisest ilma Venemaa rahalise osaluseta".

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: