Poliitikute hinnangul abielu määratlemine põhiseaduses riigikogu toetust ei leia

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kirikukogu toetusavaldus sellele, et kirjutada abielu määratlus põhiseadusesse, ei leia poliitikute hinnangul riigikogu praeguses koosseisus toetust, sest see on juba väga täpses sõnastuses reguleeritud perekonnaseaduses. Põhiseaduse muutmise poolt on EKRE ja IRL.

Riigikogus ei ole üksmeelt, kas põhiseaduses tuleks sõnastada abielu mehe ja naise liiduna.

"Mina kui IRL-i liige saan öelda, et tegemist on ühe punktiga IRL-i värskest maailmavaatest, mis puudutab perekonda ja kus see punkt umbes sellisel kujul ka kirjas on," rääkis põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants "Aktuaalsele kaamerale".

Reformierakonnal veel seisukohta pole, kuid fraktsiooni aseesimees Lauri Luik ütles, et ta ei näe põhiseaduse muutmisel mõtet.

"Kui me loeme perekonnaseaduse paragrahvi üks lõiget üks, et abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel, siis ma ei näe mingit põhjust, miks peaks hakkama veel ka põhiseadust selle pärast muutma," põhjendas Luik.

Üks põhiseaduse loojaid, Vabaerakonna liige Jüri Adams on Delfile öelnud, et abielu on põhiseadusega reguleeritud mitmes Ida-Euroopa riigis ja üheski Lääne-Euroopa riigi põhiseaduses sellist sätet pole.

Keskerakond pole seisukohta kujundanud, kuid põhiseaduskomisjoni kuuluv fraktsiooni liige Tiit Terik ütles, et põhiseadust ei pea muutma, pealegi on see keerukas ja eeldab väga suurt toetust parlamendis.

"Vaadates seda, milline on toetus sellele konkreetsele küsimusele mehe ja naise vahelisest abielust või siis samasooliste abielust, siis me teame ju kooselusaeaduse näitel, et riigikogu selles küsimuses väga ühtne ei ole," märkis Terik.

EKRE seisukoht on, et riigikogu peab põhiseadust muutma ja EKRE tahab seda riigikogu järgmises koosseisus teha.

"Kõige rohkem sünnib lapsi justnimelt perekonnas abielus olevatel paaridel, rohkem kui vabaabielus olevatel või üksikemadel ja selles mõttes selline laiapõhjaline kaitse just abielul oleks nii riigi kui ka rahvuse säilimisel ääretult oluline," rääkis EKRE fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas.

Sotsiaaldemokraatidel veel ühtset seisukohta pole, kuid fraktsiooni aseesimees Liisa Oviir ütles, et põhiseaduses ei peaks abielu reguleerima.

"Jättes kõrvale täiesti juriidilised argumendid, siis kui see sisse panna põhiseadusesse, siis me ütleme nendele perekondadele, keda meie ühiskonnas on piisavalt palju, kes on omasoolised perekonnad, et te olete kuidagi vähemad. Me näitame läbi põhiseaduse, et me ei aktsepteeri teid ja me ei anna teile võrdseid õigusi ülejäänud perekondadega. Minu arvates on see julm," kommenteeris Oviir.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: