Põhja-Korea riigimeedia teatel viib tippkohtumine uuele rahuajastule

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kim Jong-un ja Moon Jae-in suruvad kätt üle kaht Koread lahutava demarkatsioonijoone. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini reedel aset leidnud ajalooline kohtumine sillutab teed uuele ajastule, teatas laupäeval Pyongyangi riiklik uudisteagentuur KCNA.

"Ajalooline kohtumine on avanud uue ajastu rahvuslikuks leppimiseks ja ühtsuseks, rahuks ja jõukuseks," edastati uudises.

Lõuna-Korea poolel on oodatud Põhja-Korea meediakajastusi kohtumisest.

"Allakirjutatud lepingus kinnitasid mõlema riigi liidrid ühiseid eesmärke rahu saavutamiseks ja kogu Korea poolsaare tuumavabaks muutmises," märgiti KCNA uudises.

Moon ja Kim teatasid pärast reedest tippkohtumist ühisavalduses, et pühenduvad kestva rahu saavutamisele ja Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele.

Moon ja Kim allkirjastasid Panmunjomi piirikülas ühisavalduse pärast ajaloolist tippkohtumist ja embasid pärast allkirjade andmist teineteist. Deklaratsioonis kuulutatakse, et " Korea poolsaarel uut sõda ei tule ning alanud on uus rahuajastu".

Moon ja Kim teatasid avalduses ka, et Lõuna- ja Põhja-Korea püüavad jõuda tänavu, 65 aastat pärast vaenutegevuse lõppu, Korea sõja püsiva lõpetamiseni.

Lõuna- ja Põhja- Korea liidrid soovivad korraldada kohtumisi USA ja ehk ka Hiinaga - kes on Korea sõja relvarahu osapooled - "eesmärgiga kuulutada sõda lõppenuks ja kehtestada alaline ja kindel rahurežiim", seisis ühisavalduses.

1950. aasta juunis alanud Korea sõda lõppes 1953. aasta juulis relvarahuga, kuid ametlikku rahulepet ei ole siiani sõlmitud, mistõttu on Soul ja Pyongyang endiselt tehniliselt sõjas.

Kim ja Moon leppisid kokku ka Lõuna- Korea presidendi sügiseses visiidis Põhja -Koreasse ning kõrgete sõjaväelaste kohtumises mais vaenu vähendamiseks kahe riigi vahel. Sellega seonduvalt leppisid Soul ja Pyongyang "kokku etapiviisilises desarmeerimises vastavalt sõjaliste pingete vähenemise ja sõjavägede vahel usalduse loomise protsessi kulule", seisis avalduses.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: