Trump: tippkohtumine Kimiga toimub

{{1525093680000 | amCalendar}}
Ekraan Souli raudteejaamas.
Ekraan Souli raudteejaamas. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA president Donald Trump väljendas esmaspäeval veendumust, et kavandatud tippkohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga leiab aset, lisades, et talle meeldib mõte selle toimumisest kaht Koread lahutavas demilitariseeritud tsoonis.

Trump kinnitas, et võimalike toimumiskohtade seas on ka Singapur, kuid korrates hommikust sissekannet Twitteris ütles ta, et kaaluda tuleb demilitariseeritud tsooni.

"Miski selles meeldib mulle, sest sa oled seal -- kui asjad laabuvad, tuleb suur pidu seal, mitte kuskil kolmandas riigis," ütles Trump ajakirjanikele ühisel pressikonverentsil Nigeeria presidendi Muhammadu Buhariga.

Trump pakkus kohtumiseks Kimiga Korea vaherahuküla

Trump tegi varem esmaspäeval ettepaneku, et tema eelseisev kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga võiks toimuda Koreade piiril asuvas vaherahukülas.

"Kohtumiseks kaalutakse tervet hulka riike, ent kas ei oleks Rahumaja/Vabadusemaja Põhja- ja Lõuna-Korea piiril esindavam, olulisem ja püsivam paik kui mõni kolmas riik? Lihtsalt küsin!" edastas Trump Twitteris.

Kim ja Lõuna-Korea president Moon-Jae in pidasid reedel Panmunjomi piirikülas ajaloolise tippkohtumise.

Lõuna-Korea president: Trump võib saada Nobeli rahupreemia

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ei pidanud esmaspäeval tõenäoliseks, et võiks saada ajaloolise tippkohtumise eest Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga Nobeli rahupreemia ning ütles, et selle võib saada hoopis USA president Donald Trump.

Mooni ja Kimi reedest tippkohtumist on tervitatud olulise sammuga pingete leevendamiseks Korea poolsaarel. Tegemist oli kahe Korea alles kolmanda tippkohtumisega. Kimi isa Kim Jong-il kohtus 2000. ja 2007. aastal Lõuna-Korea tollaste riigipeade Kim Dae-jungi ja Roh Moo-hyuniga.

Kim Dae-jung pälvis pärast 2000. aasta tippkohtumist Nobeli rahupreemia. Kimi lesk avaldas esmaspäeval president Moonile saadetud õnnitluses lootust, et ka teda tunnustatakse rahupreemiaga.

"Nobeli preemia võib saada president Trump. Meie ei vaja muud kui rahu," ütles Moon.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un ja Moon leppisid tippkohtumisel kokku koostöös Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmiseks. Nad seadsid eesmärgiks ka jõuda selle aasta lõpuks rahuleppeni ning pidada selle eesmärgi saavutamiseks kõnelusi USA ja Hiinaga. Lisaks lubasid Lõuna-Korea president ja Põhja-Korea liider lõpetada igasugused vaenulikud aktid "merel, maismaal ja õhus".

Lõuna-Korea viib piirilt valjuhääldid

Lõuna-Korea teatas, et viib piirilt Põhja-Koreaga valjuhääldid, mida kasutatakse propaganda edastamiseks.

Soul teatas valjuhääldite eemaldamisest pärast reedest tippkohtumist, kus Koread lubasid koostööd tuumavaba Korea poolsaare ninel ning vaenulikke aktide lõpetamist ühispiiril.

Lõuna-Korea kaitseministeerium teatas esmaspäeval, e t toob teisipäeval piirilt ära kümned valjuhääldid ning avaldas lootust, et Pyongyang teeb sedasama.

Hiina välisminister külastab sel nädalal Põhja-Koread

Hiina välisminister Wang Yi külastab sel nädalal Põhja-Koread, teatas välisministeerium esmaspäeval.

Wang väisab naaberriiki kolmapäeval ja neljapäeval oma Põhja-Korea kolleegi kutsel, ütles ministeerium lühiteates.

Wang on esimene Hiina välisminister, kes külastab Põhja-Koread alates 2007. aastast. Selline ajavahe näitab suhete konarlikku teed kahe liitlase vahel viimastel aastatel.

Hiina on toetanud ÜRO sanktsioone Pyongyangi vastu seoses Põhja-Korea tuumarelvaprogrammiga.

Peking ei soovi aga jääda tahaplaanile aktiivses diplomaatias, mis viis eelmisel reedel Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini ajaloolisele kohtumisele.

Kreml: Moon teavitas Putinit Koreade tippkohtumise tulemustest

Lõuna-Korea president Moon Jae-in teavitas telefonivestluses Vene presidenti Vladimir Putinit tippkohtumisel Kim Jong-uniga peetud kõneluste tulemustest, edastas Kremli pressiteenistus.

"Korea Vabariigi president teavitas põhjalikult Panmunjomis Kim Jong-uniga toimunud kohtumise tulemustest. Mõttevahetuses andsid mõlemad riigijuhid sel kohtumisel saavutatud kokkulepetele soodsa hinnangu," edastas pressiteenistus.

"Eraldi toodi välja Panmunjomi deklaratsioonis mainitud kavatsus tagada Korea poolsaare tuumavabadus selle täieliku tuumarelvavabaks muutmise teel. Väljendati veendumust, et Koreade vahelise koostöö arendamise kooskõlastatud meetmed soodustavad samamoodi piirkonna liikumist rahu ja stabiilsuse poole," öeldi Kremlist.

"Kinnitati Venemaa valmidust edaspidigi aidata kaasa Põhja- ja Lõuna-Korea tegelikule koostööle, sh kolmepoolsete taristu- ja energiaprojektide kaudu," seisis teates.

"Vladimir Putin rõhutas pingutuste jätkamise tähtsust Korea poolsaare küsimuste lahendamiseks poliitilis-diplomaatilisel teel, pidades seejuures silmas Vene-Hiina teekaardis toodud rajamärke," öeldi Moskvast.

Riigipead arutasid ka kahepoolsete suhete pakilisi küsimusi, rõhuga vastastikust kasu tooval kahepoolsel koostööl mitmesugustes valdkondades," edastas Kreml. Kooskõlastati tippkohtumiste ajakava, lisas pressiteenistus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: