Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pompeo: Iisraeli luurematerjalid Iraani tuumarelva kohta on ehtsad

{{1525141800000 | amCalendar}}
Mike Pompeo Ammanis.
Mike Pompeo Ammanis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Kuni möödunud nädalani Luure Keskagentuuri (CIA) juhtinud USA välisminister Mike Pompeo ütles esmaspäeval, et Iisraeli vastavaldatud luureandmed Iraani varasema tuumarelvaprogrammi kohta on ehtsad ning palju sellest on Ühendriikide ekspertide jaoks uus.

Pompeo kohtus Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga pühapäeval Iisraeli sõjaväe peakorteris, kus talle materjali tutvustati.

"Me oleme teadnud sellest materjalist juba mõnda aega ning loomulikult arutasime selle materjali üle ka eile, kui me koos olime," ütles Pompeo ajakirjanikele lennukis.

"See on miski, mis on olnud töös juba mõnda aega. Ma tean, et inimesed on seadnud nende dokumentide ehtsuse kahtluse alla. Ma võin kinnitada teile, et need dokumendid on tõelised, need on ehtsad," lausus Pompeo ajakirjanikele lennukis.

Küsimusele, kas Ühendriigid on juba enne 2004. aastat teadnud Iraani salajase tuumarelvaprogrammi nimega Projekt Amad olemasolust, vastas Pompeo: "See on osaliselt õigus. Amadi programm lõppes umbes detsembris 2003, jaanuaris 2004."

"On korrektne öelda, et teadmine sellest ... et see fakt on olnud teada juba mõnda aega, kuid ilmnenud on tuhandeid uusi dokumente ja uut informatsiooni," lisas ta.

"Me uurime seda endiselt, endiselt on teha palju tööd, et tuvastada selle ulatus ja mastaap, kuid on selge, et programmi kohta on olemas uut teavet."

2015. aastal Iraaniga sõlmitud tuumaleppe pooldajad on öelnud, et Netanyahu esitletud luureandmed puudutavad üksnes Iraani kunagist programmi ega tõesta 2015. aasta leppe rikkumist.

Kuid Pompeo sõnul on sellel praeguses debatis teatav väärtus. "Ma arvan, et see näitab programmi ulatust ja mastaapi, ning teeb selgeks, et kui mitte enamat, siis on Iraani võimud jätkanud oma rahvale valetamist," lisas ta.

"Iraanlased on järjekindlalt võtnud positsiooni, et neil pole kunagi sellist programmi olnud. See näitab, et kõik jutud sellise programmi puudumisest on valed."

Pompeo sõnul tuleb Trumpil selgusele jõuda, kas Ühendriikide seisukohast on Iraan lepet rikkunud. Ta lisas, et USA analüütikud ja tõlgid töötavad endiselt pingsalt Iisraeli avalikustatud luureandmete kallal.

Valge Maja uurib Iisraeli infot Iraani kohta

Valge Maja teatas, et uurib Iisraeli poolt esmaspäeval avaldatud infot, mille kohaselt olevat Iraan varjanud oma tuumaprogrammi ulatust enne 2015. aasta tuumalepet, mis pidi programmi külmutama.

Pressiesindaja Sarah Huckabee Sandersi sõnul ilmneb sellest infost uusi ja veenvaid üksikasju Iraani püüdluste kohta välja töötada raketiga kohale toimetatav tuumarelv.

Ta lisas: "Need faktid on kooskõlas sellega, mida Ühendriigid on ammu teadnud: Iraanil on tugev ja salajane tuumarelvaprogramm, mida see on üritanud, kuid ebaõnnestunult maailma ja oma rahva eest varjata."

President Donald Trump on 2015. aastal sõlmitud tuumalepet teravalt kritiseerinud ja kaalub USA taganemist leppest. Ta peaks oma otsuse teatavaks tegema 12. maiks.

Trump kiitis Benjamin Netanyahu esitlust Iraani väidetavat tuumarelvaprogrammi paljastanud luureandmete kohta, millest Netanyahu sõnul selgub, et Teheran valetas, kui eitas kavatsust tuumarelva soetada.

President on seni keeldunud ütlemast, kas ta taandab USA tuumaleppest. Kuid Trump on samas kinnitanud, et isegi lahkumise korral võib ta "tõelise leppe" üle läbi rääkida.

Iraan on deklareerinud, et ei kavatse 2015. aasta leppe üle läbi rääkida.

Pariis: Iisraeli väited suurendavad Iraani tuumaleppe tähtsust

Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu esitatud uued väited Iraani tuumaprogrammi kohta ainult suurendavad 2015. aastal sõlmitud leppe tähtsust, mis kehtestab kontrolli islamivabariigi tuumategevuse üle, ütles Prantsuse välisministeerium teisipäeval avalduses.

"Iisraeli esitatud üksikasjad tugevdavad leppe tähtsust: igasugune tegevus, mis on seotud tuumarelva arendamisega, on leppega keelatud," ütles ministeeriumi kõneisik.

Netanyahu ütles esmaspäeval televisioonis esinedes, et Iisraelil õnnestus mõne nädala eest omandada 55 000 lehekülge dokumente ja 183 CD-d salajase teabega Iraani tuumarelvaprogrammi kohta nimega "Projekt Amad".

Netanyahu sõnul näitab ainuüksi nende dokumentide olemasolu, et Iraan ootab võimalust tuumarelva arendamist jätkata.

London: Iisraeli väited rõhutavad Iraani tuumaleppe tähtsust

Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu presentatsioon Iraani tuumaprogrammist rõhutab Teheranile 2015. aasta leppega seotud kontrolli tähtsust, ütles Briti välisminister Boris Johnson teisipäeval.

"Iisraeli peaministri presentatsioon Iraani kunagistest uuringutest tuumarelvatehnoloogia valdkonnas rõhutab Iraani tuumaambitsioonidele seatud piirangute hoidmise tähtsust," ütles Johnson.

ÜRO: Iraani tuumarelvaprogrammist pole pärast 2009. aastat märke olnud

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) sõnul pole olnud "tõsiseltvõetavaid märke tegevuse kohta Iraanis, mis viitaksid tuumalõhkekeha arendamisele pärast 2009. aastat".

IAEA viitas teisipäeval tehtud avalduses oma 2015. aasta detsembri raportile. Organisatsiooni teatel otsustas selle nõukogu pärast raportiga tutvumist, et "antud küsimuse kaalumine" lõpetatakse.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles esmaspäeval, et juudiriik on saanud enda käsutusse "pool tonni" Iraani dokumente, mis tõendavad varasema salajase tuumarelvaprogrammi olemasolu.

IAEA kavatseb "hinnata kogu ettevaatusabinõusid puudutavat informatsiooni, mis selle käsutuses on", sõnas organisatsiooni esindaja.

"Samas ei ole IAEA-l tavaks sellise informatsiooniga seotud küsimusi avalikult arutada," lisas ta.

Netanyahu lubas esmaspäeval, et jagab Iisraeli leide teiste riikide ning IAEA-ga.

USA president Donald Trump peab 12. maiks langetama otsuse, kas taganeda või mitte Iraani tuumaleppest, mida ta on teravalt kritiseerinud osaliselt seetõttu, et piirangud Teherani tuumategevusele aeguvad 2025. aastal.

Iraan ja kuus suurriiki - USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Venemaa, Hiina ja Saksamaa - sõlmisid 2015. aasta juulis tuumaleppe, millega Teheran nõustus piirama oma tuumaprogrammi vastutasuks riigile selle tuumategevuse eest kehtestatud sanktsioonide tühistamisele.

Allikas: AFP-BNS, AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: