Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Netanyahu: Iisraelil on tõendid Iraani varasemast tuumaprogrammist

{{1525116780000 | amCalendar}}
"Iraan valetas" - Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu Iraani tuumaprogrammi teemal ettekannet tegemas 30. aprillil. Autor/allikas: AP/Scanpix

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles esmaspäeval, et Iisrael on saanud enda käsutusse "pool tonni" Iraani dokumente, mis tõendavad varasema salajase tuumarelvaprogrammi olemasolu.

Netanyahu, kes korduvalt on kutsunud muutma või tühistama kuue suurriigi ja oma põlisvaenlase Iraani vahel sõlmitud tuumalepet, korraldas televisioonis PowerPoint esitluse Iraani väidetava "tuumatoimiku" kohta. Esitlus sisaldas nii slaide kui videoid.

Tema sõnul õnnestus Iisraelil mõne nädala eest omandada 55 000 lehekülge dokumente ja 183 CD-d salajase teabega Iraani tuumarelvaprogrammi kohta nimega "Projekt Amad". Netanyahu nimetas seda luure suureks kordaminekuks.

"Täna me avalikustame uusi ja kõikehõlmavaid tõendeid salajasest tuumarelvaprogrammist, mida Iraan on rahvusvahelise kogukonna eest aastaid oma salajases aatomiarhiivis varjanud," ütles peaminister.

Netanyahu süüdistas Iraani liidreid korduvas valetamises oma tuumaprogrammi kohta.

Ta väitis, et 2015. aastal sõlmitud Iraani tuumalepe ei takista Teheranil lõpuks tuumarelva omandada. Iisraeli peaministri sõnul on sanktsioonide tühistamine kasvatanud Teherani võimet Lähis-Ida äärmuslasi rahastada.

Netanyahu soovib näha ka piiranguid Iraani raketiprogrammile.

Teheran on seni kategooriliselt eitanud tuumarelva loomise soovi. Iraani poolametlik uudisteagentuur Fars nimetas Netanyahu ülesastumist "propagandashow'ks".

Netanyahu ei esitanud ainsatki otsest tõendit selle kohta, et Iraan on rikkunud 2015. aasta lepet.

Kuid tema sõnul näitab ainuüksi nende dokumentide olemasolu, et Iraan ootab võimalust tuumarelva arendamist jätkata.

USA president Donald Trump peab 12. maiks langetama otsuse, kas taganeda või mitte Iraani tuumaleppest, mida ta on teravalt kritiseerinud osaliselt seetõttu, et piirangud Teherani tuumategevusele aeguvad 2025. aastal.

Enamik maailma suurriike on samas öelnud, et tuumalepe on seni toiminud plaanipäraselt, ning väljendanud seisukohta, et see on parim viis takistada Iraanil tuumarelva omandamast.

Iraan tõrjus Netanyahu uusi süüdistusi

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif lükkas esmaspäeval tagasi Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu uued süüdistused Teherani salajase tuumarelvaprogrammi kohta.

Zarif kirjutas oma Twitteri postituses esmalt USA presidendi Donald Trumpi korduvatest süüdistustest ja jätkas:

"Kui mugav. Väidetavate luurepaljastuste koordineeritud ajastus poisi poolt, kes tõstab valehäiret vaid mõni päev enne 12. maid," viidates Netanyahule ja tähtajale, mil Trump peab langetama otsuse, kas taganeda või mitte 2015. aasta tuumaleppest Iraaniga.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: