Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iisrael loobus ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks kandideerimisest

ÜRO julgeolekunõukogu istung.
ÜRO julgeolekunõukogu istung. Autor/allikas: AP Photo/Craig Ruttle/Scanpix

Iisrael loobus reedel ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks kandideerimisest.

Iisrael kandideeris koos Saksamaa ja Belgiaga kahele kohale, mis tuleb täita järgmise aasta jaanuarist.

Julgeolekunõukogu liikmed valib 193-liikmeline ÜRO peaassamblee ning Iisrael seisis silmitsi tõsiste raskustega saada valituks.

Iisraeli esindus ÜRO-s ütles reedel avalduses, et "pärast konsulteerimist meie partneritega, seal hulgas meie heade sõpradega, otsustas Iisrael lükata edasi oma kandideerimise julgeolekunõukogu kohale".

"Otsustati, et me jätkame tegutsemist koos meie liitlastega, et võimaldada Iisraelil realiseerida oma õigust täielikule osalemisele ÜRO otsuste tegemise protsessides," lisati avalduses.

ÜRO julgeolekunõukogul on viis alalist liiget - USA, Venemaa, Hiina, Suurbritannia ja Prantsusmaa - ning 10 liiget, keda peaassamblee valib kaheks aastaks.

Iisraeli taandumine tagab Saksamaale ja Belgiale võidu 8. juunil peetavatel valimistel ja kohad julgeolekunõukogus.

Kandidaadid julgeolekunõukogu vahetuvatele kohtadele valivad regionaalsed riikide grupid ning Iisrael ei olnud 55 aastat ühegi sellise grupi liige.

2000. aastal õnnestus USA tolleaegsel suursaadikul Richard Holbrooke'il veenda regionaalgruppi "Lääne-Euroopa ja teised" ehk WEOG-i kutsuma Iisrael oma ajutiseks liikmeks. Hiljem pikendati Iisraeli liikmesust selles grupis määramata ajaks.

Iisrael teatas taandumisest vaid mõni minut enne seda, kui WEOG-i kandidaadid pidid reede pärastlõunal ilmuma ÜRO liikmesriikide ette küsimustele vastama.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: