Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Välisilm": Trump peab Iraani tuumaleppe asjus otsuse tegema nädala lõpuks

Selle nädala lõpus peab USA president Donald Trump teatama, kas USA ütleb lahti Iraani tuumarelvastusleppest või mitte. Euroopa liidrid on riburada Washingtonis käinud, et survestada Trumpi seda sammu mitte astuma. Tundub aga, et Trumpi jaoks on liisk juba langenud, vahendas poliitikasaade "Välisilm".

Iraani tuumalepe näikse olevat oluline kogu läänemaailmale peale USA presidendi Donald Trumpi. Esmaspäeval üritab Trumpi ümber veenda Ühendkuningriigi välisminister Boris Johnson, kes ei kohtu küll Trumpi endaga, vaid asepresident Mike Pence'i ja Trumpi julgeolekunõuniku John Boltoniga. Karta on, et Johnsoni üritusest ei tule midagi välja, sest hiljuti jooksis liiva Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni samalaadne katse. Ometigi Macron peamiselt Iraani tuumaleppe pärast USA-sse Trumpiga kohtuma sõitiski.

Ka USA vabariiklastest poliitikud on püüdnud veenda Trumpi tuumaleppest taganemisest loobuma ning demokraadid on teadagi tuumaleppe poolel. See, et Iraan ise USA-d leppest taganemise plaani eest materdab, on enesestmõistetav. Tundub küll, et Iraan pigem isegi mitte ei materda USA-d, vaid rõõmustab Trumpi võimaliku otsuse üle, sest nõnda saab Iraan sisuliselt rohelise tee oma tuumaprogrammiga edasi minna.

Ainsana paistab Trumpi taganemisplaani toetavat Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu. Õli valas tulle Netanyahu väide, et Iisraeli käsutuses on 55 000 dokumenti, mis näitavad, kuidas Iraan varem tuumarelva asjus valetanud on. Iraan on vastanud, et Iisraeli süüdistused on täielik jama ja puhas propaganda. Netanyahu aga jääb oma seisukohale kindlaks.

USA, Venemaa, Hiina, Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Saksamaa ja Iraan sõlmisid tuumaleppe 2015. aastal. Leppega oldi nõus leevendama Iraani-vastaseid sanktsioone, kui Teheran ei püüa ehitada tuumarelva.

Donald Trump on oma eelkäija Barack Obama sõlmitud lepet karmide sõnadega kritiseerinud ning nõudnud USA Euroopa liitlastelt, et need leppega seotud probleemid lahendaks.

Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Saksamaa tahavad tuumaleppest kinni pidada ning koguni uut lepet pärast 2025. aastat, mil praegune lepe aegub. Mida Trump tegelikult teeb, ei selgu enne 12. maid, mil ta otsuse langetama peab. Presidendi praeguse käitumise põhjal ei saa siiski üheski otsuses veel täiesti kindel olla.

Esmaspäeval teatas Trump Twitteris, et annab oma otsusest teada juba teisipäeval. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: