Pompeo: USA-l on seoses Põhja-Koreaga võimalus muuta ajaloo kulgu

Mike Pompeo (vasakul) tervitab USA välisministeeriumi ametnikke pärast ametisse vannutamist.
Mike Pompeo (vasakul) tervitab USA välisministeeriumi ametnikke pärast ametisse vannutamist. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA välisminister Mike Pompeo lubas kolmapäeval püüelda Pyongyangi tuumarelvaprogrammi lammutamise poole ja kuulutas, et Ühendriikidel on võimalus muuta seoses Põhja-Koreaga "ajaloo kulgu".

Pompeo esitas oma prioriteedid USA esidiplomaadina välisministeeriumis peetud ametissevannutamise tseremoonial, kus osalesid ka president Donald Trump ja asepresident Mike Pence.

Uus välisminister peatus lühidalt "puudulikul" Iraani tuumaleppel, äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastasel võitlusel, USA Iisraeli-saatkonna Tel Avivist Jeruusalemma kolimisel, Venemaa agressiooni vastu seismisel ning "õigluse ja vastastikkuse" toomisel Hiina-USA suhetesse. Kõige pikemalt rääkis ta Põhja-Koreaga seonduvast.

"Ütlen oma siinsetele kolleegidele, et me teeme seda kõike koos. Välisministeeriumi ja kogu USA valitsuse tegevus on meeskonnatöö," lausus Pompeo.

"Praegu on meil seninägematu võimalus muuta Korea poolsaare ajalugu," ütles Pompeo oma uutele kolleegidele. "Me oleme töö algusjärkudes ning tulemus ei ole kindlasti veel teada."

Uue välisministri sõnul on kindel see, et Ühendriikide praegune valitsus ei korda mineviku vigu. "Meie silmad on pärani lahti. On aeg see küsimus lõpuks alatiseks lahendada. Halb kokkulepe ei ole valikuvõimalus," lausus ta.

USA on Pompeo sõnul pühendunud "Põhja-Korea massihävitusrelvade programmi püsivale, kontrollitavale ja pöördumatule lammutamisele ja selle viivitamatule teoks tegemisele".

Mõned eksperdid on hoiatanud, et Põhja-Korea võis nõustuda kõnelustega oma tuumaprogrammist loobumise üle tuumaarsenali tugevdamiseks aja võitmise eesmärgil.

"Ameerika rahvas loodab meie peale, et me ajaksime selle joonde," sõnas Pompeo, kes külastas märtsi lõpus Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja Trumpi tippkohtumise ettevalmistamiseks Pyongyangi.

Trumpi sõnul tehakse tippkohtumise koht ja aeg teatavaks lähipäevil.

Kimi ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini 27. aprilli tippkohtumine lõppes kokkuleppega koostöös Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmiseks. Nad seadsid eesmärgiks ka jõuda selle aasta lõpuks rahuleppeni ning pidada selle eesmärgi saavutamiseks kõnelusi USA ja Hiinaga. Lisaks lubasid Lõuna- Korea president ja Põhja-Korea liider lõpetada igasugused vaenulikud aktid "merel, maismaal ja õhus".

"Oleme kahjustanud ISIS-e kalifaati Süürias ja Iraagis ja seda tänu suurepärasele diplomaatilisele tööle," ütles Pompeo IS-i teist nimekuju kasutades. "Me astume vastu Iraani igakülgsele vaenulikkusele ja otsustame järgmiste sammude üle seoses puuduliku JCPOA-ga (ühise kõikehõlmava tegevuskavaga - tuumaleppega)."

"Me oleme pannud Venemaa maksma agressiooniaktide eest ning nagu nägite eelmise nädala kohtumistel president Macroni ja kantsler Merkeliga, jätkame meie pikaajaliste liitlassuhete hoidmist ja tugevdamist," lausus ta.

Endine USA Luure Keskagentuuri (CIA) direktor kinnitati senatis ametisse juba eelmisel neljapäeval ja ta andis ka ametivande. Pärast seda kiirustas ta esimesele välisvisiidile.

Pompeo vahetas välja Rex Tillersoni, kelle Trump oli märtsis vallandanud.

Trumpi jaoks oli tegemist esimese külaskäiguga välisministeeriumisse oma 15 kuud kestnud ametiaja jooksul. Tema eelkäija Barack Obama külastas välisministeeriumi kolm päeva pärast ametisse vannutamist 2009. aastal.

USA praeguse presidendi imetlus sõjaväelaste vastu on üldtuntud, nagu ka tema põlgus diplomaatide suhtes.

"Ma pole palju aastaid välisministeeriumist sellist vaimsust kuulnud," ütles Trump tseremoonial, kus Pompeo ütles välisministeeriumi töötajatele, et tahab anda ametkonnale tagasi selle "tähtsuse".

Lisaks Pompeo ülistamisele tunnustas Trump ka "välisministeeriumi erakordseid mehi ja naisi" ning "kõike, mida te meie riigi heaks teete".

Pompeo tutvus välisministeeriumiga teisipäeval ja tänas USA diplomaate "suurepärase töö eest". "Seista siin ja vaadata maailma kõige tähtsamat diplomaatilist korpust tekitab minus tohutut alandlikkust," lausus ta.

USA välisministeeriumi tööd on demoraliseerinud Trumpi valitsuse püüded kärpida seninägematus mahus ametkonna eelarvet ning aeglus tippametikohtade täitmisel, millest paljud on jätkuvalt tühjad. Seda võimendasid varasema välispoliitilise kogemuseta naftamagnaat Tillersoni eemalolev ja mittesekkuv stiil ning Trumpi ja Tillersoni jahedad suhted.

"See on täiesti düsfunktsionaalne," ütles üks välisriigi diplomaat hiljuti Ühendriikide välisametkonna kohta. "Kui küsimused muutuvad poliitiliseks, ei ole kellegagi rääkida."

Pompeo on korduvalt kiitnud välisministeeriumi tööd ja tähtsust, püüdes distantseerida ennast Tillersonist, keda kritiseeriti passiivsuse eest ametkonna eest seismisel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: