Briti alamkoja saadikud süüdistavad mõttekoja asutajat seotuses Kremliga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Briti parlamendi alamkoda.
Briti parlamendi alamkoda. Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Scanpix

Suurbritannia alamkoja saadikud süüdistasid teisipäeval Brexiti-meelse mõttekoja asutajat, miljardär Christopher Chandlerit selles, et viimane on Venemaa agent, kes seotud rahapesuga.

Chandler on Prantsusmaale nn huvi pakkuv isik, keda kahtlustatakse Venemaa luureteenistuste heaks töötamises - sellised väited esitas Konservatiivse Partei saadik ning välisasjade komisjoni liige Briti alamkojas Bob Seely, vahendas The Times.

Seely tsiteeris dokumente, mille ehtsust on tema sõnul kinnitanud nii Prantsusmaa, Suurbritannia kui ka USA allikad.

Uus-Meremaal sündinud Chandler toetab rahaliselt Londonis tegutsevat mõttekoda Legatum Institute'i, mis on seotud valitsuse ministrite, parlamendisaadikute, majandusteadlaste ning nn kõva Brexitit toetavate inimestega. Ta toetab instituuti Legatum Groupi kaudu. Legatum Group on temale kuuluv Dubais tegutsev riskifond.

Seely sõnavõtt on aga esimene kord, kui niisugune väidetav seos Legatumi ja Kremli vahel on avalikult tõmmatud.

Seely ja veel mõni parlamendisaadik esitasid oma väited rahapesu puudutanud debati ajal. Nad ütlesid, et räägivad Suurbritannia rahvuslike huvide nimel selleks, et võidelda Venemaa pahatahtliku mõju vastu.

Seely sõnavõttu toetasid Konservatiivse partei saadik Adam Holloway ning kolm Tööpartei saadikut Chris Bryant, Ben Bradshaw ja Liam Byrne.

Nende väited tuginevad 2005. aastast pärit politseidokumentidele, mis sisaldasid Monaco politseilt ja Prantsusmaa luureteenistuselt saadud informatsiooni perioodi kohta alates 1990. aasta keskpaigast.

"Prantsusmaa julgeolekuteenistuse andmetel, nagu on öelnud nende Monaco kolleegid, on Chandlerit kirjeldatud kui DST-le huvi pakkuvat isikut alates 2002. aastast, keda kahtlustatakse töötamises Venemaa luureteenistuste heaks," rääkis Seely.

DST on nüüdseks likvideeritud Prantsuse julgeolekuteenistus.

The Timesi andmetel on koopiad neist dokumentidest edastatud parlamendi komisjonidele, mis uurivad Venemaaga seotud tegevusi, ning hiljem, pärast inglise keelde tõlkimist postitatakse need parlamendi veebilehele.

Seely palus Chandlerilt väidete kohta rahuldavat seletust kas kirjalikult või suuliselt.

Liam Byrne'i sõnul tuvastatakse julgeolekudokumentides ka Chandleri vend Richard. Byrne'i väitel on vendadel seos organiseeritud kuritegevusega kahe Venemaa energiakompanii, Lukoili ja Gazpromi, ning Tšetšeenia maffia kaudu.

Legatum Institute tõrjus Seely väiteid, öeldes, et need on täielik jama.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: