Esimene ja teine Tartu ehk meie lapsed linnale ei loe

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tartu Tamme kool. Autor/allikas: ERR

1. septembrist 2018 tekib Tartusse kaks Tartut. Esimene Tartu on need õnnelikud pered kus kõik on ilus ja lapsed endiselt rõõmsad ning käivad elukohale lähimas piirkonnakoolis hommikust saati. Teine Tartu on need 72 last koos perekondadega, kes Reformierakonna ja Keskerakonna Tartu filiaali halbade otsuste tõttu peavad hakkama käima elukohale lähimas Tartu Tamme Kooli teises vahetuses. 

Linnapea vastus neile lapsevanemaile, kellele õhtune vahetus ei sobi – otsida endale uus kool – on ametnike ülbuse uus tase, mis peaks tegelikult lõppema linnapea lahkumisega. 

Aga millised koolid oleksid alternatiivid Tamme Koolile lähtuvalt meie koolilapse elukohast? Tamme Kooli kaugus on Google Mapsi andmetel 650 meetrit, liikuda saab jalgsi ka väiksem laps.

  • Tartu Descartes'i Kool – 23 vaba kohta, kaugus 6.5 km, auto;
  • Tartu Forseliuse Kool – 8 vaba kohta, kaugus 3 km, auto;
  • Tartu Hansa Kool – 16 vaba kohta, kaugus 6.1 km, auto;
  • Tartu Raatuse Kool – 15 vaba kohta, kaugus 4.3 km, auto;
  • Tartu Variku Kool – 11 vaba kohta, kaugus 2.1 km, kool läheb aastaks remonti.

Ja ongi elukohajärgsetest koolidest kõik. See on siis alternatiiv, mida pakub linnapea?

Linnavalitsus pakub küll ühte lahendust. Need pered, kes vajavad hädasti pikapäevarühma, saavad lapsed tuua juba kella kaheksaks pikapäevarühma. Küll aga unustatakse mainida, et sealse toidukorra eest peab lapsevanem maksma 23 eurot kuus juurde.

Lapsevanemad on korduvalt nõudnud võimaldada meie lastel asuda õppima hommikuses vahetuses, nagu oleks normaalne tänapäeva Eestis, aga me oleme väike tilk meres. Linnapea palka aga tõsteti kohe pärast valimisi 1200 eurot.  Nagu Aadu Must ühes artiklis ütles, arvutati linnapea palka „oma südametunnistuse järgi”. Miks siis ei hangita moodulklasse südametunnistuse järgi, või sai südametunnistus hoopis otsa?

Tartu kahekümne tippametniku palgafond on 58000 eurot kuus, st et 20 ametniku aastane palgafond on 700 000 eurot. Mõni ime siis, et ei suudeta või pigem ei taheta leida 65000 eurot aastas, et rentida ajutiselt moodulklasse Tartu Tamme koolile?

Poliitilisi uudiseid ja jutusaateid kuulates tuleb aeg ajalt ikka teemana ülesse kahanev rahvaarv ja jätkusuutmatu iive. Aga miks me üldse imestame selle üle, kui isegi sellised kohaliku tasandi otsused on lapsevanemate normaalset elu halvavad ning võibolla mõningaid peresid ka vaesusesse määravad (kui üks pere lapsevanem peab näiteks töölt lahkuma)? Siinkohal ei hakka isegi pikemalt rääkima Tartu linnas kehtivast Eesti ühest kallimast lasteaia kohatasust. Mis vaatamata linnas kehtivatele soodustustele tähendab meie perele 200-eurost igakuist lasteaiaarvet.

Et juttu illustreerida, vaatame, kuidas meie pere logistika hakkaks välja nägema, kui valime lapse viimise teise linnaotsa, et saada ikka hommikusse vahetusse.

Tamme Koolis sügisel 3. klassi minev laps saab ise koolimineku ja sealt tulekuga hakkama. Siis tuleb kaks last lasteaeda viia, ka seal läheb aega, et lapsed kenasti rühma saata ja õpetajatele üle anda. Ning siis on järg 7-aastase koolijütsi käes, kes vaja viia valitud kooli.

Lõuna paiku tuleb leida võimalus kaugel koolis käiv laps koju tuua. Fakt on see, et esimese klassi laps ei hakka veel ise bussis ümberistumistega sõitma, kuigi ilmselt linnapea ega keegi haridusosakonnast selles mingit probleemi ei näe. Ning kui midagi ka juhtub, siis see on loomulik kadu ja elu loomulik osa... Aga ei peaks olema, sest see on Tartu ametnike absoluutse hoolimatuse tulemus, ning selle kohta viisakaid sõnu on aina raskem ja raskem leida.

See saaga saab lõppeda vaid kahel moel: kas Tamme kool saab 1. septembriks 2018 moodulklassid või me pöördume abi saamiseks kollektiivselt halduskohtusse seoses lapsevanemate ebavõrdse kohtlemisega Tartu linnavalitsuse poolt. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: