Fotod: Tamme kooli lapsevanemate protest Tartu raekoja ees ({{commentsTotal}})

{{1526013180000 | amCalendar}}

Tamme kooli lapsevanemad koos lastega korraldasid reedel Tartu Raekoja platsil avaliku koosoleku Tartu linnavalitsuse otsuse vastu panna sel õppeaastal 1. klassi minevad lapsed koolis käima kahes vahetuses.

Vaidlused Tartu tamme kooli lapsevanemate ja linna vahel on kestnud juba nädalaid. Lapsevanemate arvates on õhtune vahetus ebaõiglane nii laste kui ka nende vanemate suhtes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eeldada, et seitsmeaastane laps jääb hommikul üksi koju ja saab oma eluga seal üksi hakkama või peab minema hommikul kell kaheksa pikapäevarühma nagu linnavalitsus on ettepaneku teinud, me leiame, et see on täiesti ebanormaalne korraldus," kommenteeris lapsevanem Sirje Otstavel.

"Üks asi on minu tööaeg ja teine asi see, et mina ei usu, et minu noorem laps suudab olla hommikul pikapäevarühmas, siis minna lõunaks kooli ja siis veel trenni. Õppimisest ei tule midagi välja enam," ütles lapsevanem Karlo Noormets.

Lapsevanemad näevad ainukese lahendusena moodulmajade paigaldamist kooli juurde, et kõik lapsed hommikusse vahetusse mahuksid. Linna sõnul võtaks see aga ära raha teiste koolide remondilt ja oleks vaid lühinägelik lahendus.

"Rahakott on üks. Küsimus ei ole moodulmajades, me ei lahenda sellega Tartu linna koolivõrgu probleemi, kui me ühte kooli laiendame, vaid pigem tekitab see veel rohkem ruumikitsikust, kuigi klasse saaks olema rohkem - koridorid, WC oleks ülekoormatud," selgitas abilinnapea Madis Lepajõe.

Tema sõnul võiks tulevikus mitmes vahetuses õppimisele lahendust pakkuda uus koolimaja, mille osas ka üldsõnalised läbirääkimised juba toimuvad. Praegu peab ta vahetustega õppimist ainsaks lahenduseks.

"Kui 2015 või 2014 olid suured probleemid lasteaiakohtadega, siis nüüd need lapsed jõuavad kooli ja sel aastal läheb rohkem lapsi kui lõpetab," ütles Lepajõe.

Lapsevanemad aga ütlevad, et mõistaksid linna muret, kui probleemi lahendamiseks minevad rahalised summad oleksid ulmelised.

"Jutt käib praegu 60 000 eurost aastast, mis lahendaks selle probleemi ära nii praegu kooli minevate laste jaoks kui ka järgmisel aastal," märkis Otstavel.

Järgmisel nädalal on Tartu Tamme kooli 1. klassi minevate laste vanemate koosolek, kus arutatakse juba selle üle, millised on laste päevad enne lõuna ajal algavat kooli.

Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakostale on vanemad saatnud kaks pöördumist küsimusega, kas õhtupoolse vahetusega ei kaasne ebavõrdne kohtlemine, sest vanemad peavad seetõttu ümber korraldama oma töö- ja pereelu.

Otstaveli sõnul näitas kooliteed alustavate laste vanemate hulgas läbi viidud küsitlus, et 87 lapsevanemast 78 on õhtuse vahetuse vastu.

Volinik: kool ja omavalitsus peavad probleemid lahendama

Voliniku kinnitusel peavad kool ja omavalitusus tekkivad probleemid lahendama.

"Kui kool või omavalitsus pakub perele õhtupoolset vahetust, siis tuleb ikkagi läbi mõelda, kuidas see pere hakkama saab ja kuidas laps kooli jõuab. Kas näiteks lahendatakse see pikapäevarühmaga, aga võib-olla ka niimoodi, et kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja käib ja võtab lapse kodust ja viib kooli. Neid lahendusi on hästi erinevaid," rääkis Pakosta.

"Oluline on see, et laps peab saama käia turvaliselt koolis ka ebatraditsioonilistel kooliaegadel ja lapsevanem peab saama käia tööl nendel aegadel, kus tal on vaja töönõuete kohaselt tööl käia," lisas volinik.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: