Luik: Venemaa üritab selgelt survestada NATO-t Läänemerelt lahkuma

{{1525928580000 | amCalendar}}
Jüri Luik
Jüri Luik Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Venemaa üritab NATO sõjalaevade tagakiusamisega survestada NATO-t lahkuma Läänemerelt, ütles kaitseminister Jüri Luik Soome meediale.

"Vene sõjalaevad on selgelt üritanud survestada NATO-t Läänemerelt lahkuma," ütles Luik neljapäeval avaldatud usutluses Soome päevalehele Helsingin Sanomat.

Luige sõnul ahistavad Vene sõjalaevad NATO sõjalaevu, näiteks nende järel või lähedal sõitmisega. Minister tõi esile ka Vene sõjalennukite madallennud NATO sõjalaevade kohal, kirjutas leht.

"See toimub rahvusvahelistes vetes. See on meresõidu heade tavade rikkumine," lausus Luik.

Luige sõnul toimub see eelkõige USA, aga ka teiste NATO riikide sõjalaevadega.

Ta tõi esile ka Venemaa sõjatehnika toomist Läänemere piirkonda ning raketisüsteemide Iskander ja S-400 toomise Kaliningradi.

"Käib ulatuslik varustamine. See toimub täiesti põhjuseta ning on märk agressiivsusest meie piirkonnas," ütles Luik.

Ministri sõnul toetab Venemaa varustamist ka sõdurite ümberpaigutamise süsteemiga.

"Venemaa on arendanud sõdurite kõrgetasemelise ümberpaigutamissüsteemi, mis tähendab, et Ukraina piiril olevad üksused võivad homme olla Baltimaade piiri taga."

Kui Soome ja Rootsi tahavad kõiki NATO andmeid, tuleb liituda

Kui Soome ja Rootsi tahavad saada kõiki NATO andmeid alati ja pidevalt, siis peaksid nad astuma NATO liikmeks, ütles Luik vastuseks küsimusele, kuidas ta suhtub sellesse, et Soome ja Rootsi tahavad saada rohkem NATO andmeid.

Leht tõi ka esile, et Eesti pole igas olukorras pooldanud seda, et Soome ja Rootsi istuksid NATO-s kõikide laudade taga.

"Kuniks Soome ja Rootsi pole liikmeks astunud, siis on tihe koostöö NATO-ga väga positiivne," vastas Luik neljapäeval avaldatud usutluses.

Samas rõhutas ta, et "kunagi pole kõik andmed saadavad neile, kes NATO-sse ei kuulu".

"Kui soov on saada kõiki andmeid pidevalt ja alati, siis on lihtsaim alliansiga liituda," lausus Luik.

Teisalt ütles ta, et "pole niivõrd tähtis, millises organisatsioonis keegi on".

"Tähtis on see, et kaks riiki tunnetaksid liitlassuhet. Mõlema julgeolek on teisest sõltuv ja tahame seda ka näidata. See on näha õppustel osalemisega," ütles Luik.

Lisaks tervitas ta Soome ja Rootsi kaitseministri hiljutist kohtumist USA kaitseministriga.

"Kõik, mida Soome ja Rootsi teevad, et olla Ühendriikidele lähemal, on meie kaldapoolelt vaadatuna vaid positiivne," lausus Luik.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: