Vene kaitseminister mõistis hukka Soome ja Rootsi koostöö NATO-ga

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu.
Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ütles teisipäeval ministeeriumi kolleegiumil peetud sõnavõtus, et NATO ohustab üha rohkem rahvusvahelist julgeolekukorda. Üheks tähelepanuväärseks detailiks tema sõnavõtus oli kriitika Soome ja Rootsi aadressil seoses viimaste poolt NATO-ga tehtava koostööga. Ministri kinnitusel sundivat see areng Moskvat vastusamme astuma.

Šoigu väitel olevat NATO Ida-Euroopa õppustel kasutatavate sõjalennukite hulk peaaegu kümnekordistunud, samuti ka õppustel osalevate sõdurite arv. Lisaks tõi Vene kaitseminister esile viis küberoperatsioonide keskust Soomes, Eestis, Poolas, Saksamaal ja Prantsusmaal, vahendas Yle.

Eriti aga paistis Šoigut häirivat Soome ja Rootsi suurenenud koostöö NATO-ga.

"Mais alla kirjutatud leping (Peab silmas tegelikult hoopis kolmepoolset kaitsekoostöö lepingut USA-ga, NATO võõrustajariigi lepingud on sõlmitud juba varem - Toim.) teeb võimalikuks nende riikide täieliku osalemise NATO õppustel ja alliansi vägede ja relvasüsteemide kasutamise. Omalt poolt on NATO saanud takistusteta ligipääsu nende riikide õhuruumile ja territoriaalvetele," rääkis Vene kaitseminister.

"Ma rõhutan, et sellised meie Lääne kolleegide sammud viivad olemasoleva julgeolekukorra hävimiseni, külvavad usaldamatust ja sunnivad meid vastusamme astuma," lisas ta.

Vastusammude sisu Šoigu ei täpsustanud.

Samas avaldas ta lootust, et eelmisel nädalal Helsingis toimunud USA ja Venemaa presidendi tippkohtumine toob kaasa rohkem koostööd kahe suurjõu vahel.

Soome ja Rootsi sõlmisid käesoleva aasta 8. mail Washingtonis kolmepoolse riigikaitset puudutava ühiste kavatsuste leppe USA-ga, mis praktikas teeb lihtsamaks sõjalise koostöö NATO-ga õppuste ja koolitamise valdkonnas.

Soome välis- ja julgeolekupoliitika asjatundjad on pööranud Šoigu avalduse puhul tähelepanu sellele, et kui Venemaa on Soomet ja Rootsit ähvardanud varem eelkõige NATO liikmeks hakkamise asjus, siis nüüd häirib Venemaa kaitseministrit juba nende kahe riigi koostöö NATO-ga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: